Emeklilere Promosyon Ne Zaman Verilecek?

0
180
article top
article inline

Emeklilere Promosyon Ne Zaman Verilecek?
11 milyona yakın emekli vatandaşı yakından ilgilendiren promosyonların ne zaman verileceği konusu nihayet kesinlik kazandı. Buna göre promosyon ödemeleri, kişilerin bankalarla sözleşme yapmasından sonra Mart, Nisan ve Mayıs aylarında verilecek. Üç aya bölünecek olan ödemeler emekli vatandaşların TC kimlik numaralarının son rakamlarına göre belirlenecek. Şöyle ki TC kimlik numaralarının sonu 9-7-5 olanlar ödemelerini Mart ayında, 3-1-8 olanlar Nisan ayında,2-4-6-0 olanlar ise Mayıs ayında ödemelerini alabilecek.

Emekli Promosyon Ücreti Ne Kadar Olacak?
Promosyon tarihlerinin belli olmasından sonra cevabı beklenen diğer soruda kimin ne kadar promosyon alabileceğidir. Yapılan açıklamalara göre emekli maaşları;

  • 1000 liradan az olanlar için 300 lira
  • 1000 ile 2000 lira arasında olanlar için 375 lira
  • 2000 liradan fazla olanlar için ise 450 lira olarak belirlenmiştir.

Ancak bu rakamlar devletin belirlemiş olduğu asgari rakamlardır. Müşterileri kendi bankalarına çekmek isteyen bankalar rekabet dolasıyla rakamların üzerinde promosyon verebilirler.

Hangi Bankalar Promosyon Veriyor?
Kamu bankalarının tamamı promosyon vermeyi kabul ediyor, bunların yanında İş Bankası da promosyon protokolünü imzalayan ilk özel banka oldu. Buna göre kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıflar Bankası, özel bankalar olan İş Bankası, Yapı Kredi, Ak Bank, TEB, Burgan Bank, İNG Bank, QNB Finansbank, Şeker Bank, Garanti, Deniz Bank, Fiba Bank protokol imzalayan bankalar olmakla beraber PTT de protokole katılmıştır.

Emekli vatandaşların promosyonlarını alabilmeleri için maaşlarını üç yıl boyunca sözleşme yaptığı bankadan almak zorunda olacak. Ayrıca sözleşme içinde iki adet otomatik ödeme talimatı vermesi ya da o bankada kredili mevduat hesabı açtırması veya kredi kullanması gerekecek. Promosyon ödemelerini aldıktan sonra bankalarını değiştirmek isteyen kişiler için şu anda belirlenen bir yaptırım bulunmamaktadır, Çalışma Bakanlığı bu konuyla ilgili sorunları düzeltmek için çalışmalarına devam etmektedir. Son olarak vefat eden emeklilerin eş ve çocukları da kendilerine bağlanmış olan maaşlar üzerinden promosyon ödemelerini alabilecekler.

 

AREKLAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsminiz