11. sınıf inkılap tarihi TOP Yayıncılık Cevapları sayfa 83-84

0
667

11. sınıf inkılap tarihi TOP Yayıncılık Cevapları sayfa 83-84

11. sınıf inkılap tarihi TOP Yayıncılık Cevapları sayfa 83
“Dünya tarihinde bir Cengiz, bir Selçuk, bir Osmanlı Devleti kurmuş olan ve bunların hepsini yaşayarak deneyim kazanan Türk milleti; bu defa doğrudan kendi ad ve ispatında bir devlet kurarak bütün devletlerin karşısında doğuştan taşıdığı yetenek ve güçle yerini aldı. Millet, egemenliğini doğrudan doğruya eline aldı. Saltanat egemenliğini bir şahıs değil, bütün fertleri tarafından seçilmiş vekillerden meydana gelen bir yüce meclis temsil etti. İşte o meclis yüce meclisimizdir, TBMM’dir ve bu egemenlik makamının hükûmetine TBMM Hükûmeti derler. Bundan başka bir saltanat makamı, bundan başka bir hükûmet heyeti yoktur ve olamaz.
(www.atam.gov.tr, s. 158) (Düzenlenmiştir.)
 SORU: Yukarıdaki alıntıdan yola çıkarak Mustafa Kemal’in düşündüğü yönetim şeklini arkadaşlarınızla tartışınız.

CEVAP: Burada elbetteki CUMHURİYET YÖNETİMİ anlatılmaktadır.

11. sınıf inkılap tarihi TOP Yayıncılık Cevapları sayfa 84
“Yine ilk günkü toplantıda, İngiliz başdelegesi Lord Curzon’un (Kurzon) konuşma yapması üzerine, Türkiye’yi temsilen ikinci planda kalmak istemeyen İsmet Paşa da bir konuşma yapmıştı. Bu işlerden sorumlu temsilci, bundan vazgeçmesini İsmet Paşa’dan rica etmiş, İsmet Paşa’nın cevabı: ‘Lord Curzon vazgeçsin, o zaman ben de vazgeçerim.’ olmuştur.”
(www.atam.gov.tr)
SORU:  İsmet Paşa’nın bu tutumu ile ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
CEVAP:
Devletler arası eşitlik ilkesi gereğince İsmet İNÖNÜ’nün konuşma yapması son derece normaldir. Savaş kazanmış ve zafer elde etmiş bir ülkenin temsilcisi elbetteki hakkını arayacaktır

REKLAMSTORE

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsminiz