Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2.Dönem 1.Yazılı Soru ve Cevapları

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2.Dönem 1.Yazılı Soru ve Cevapları
Merhaba aşağıdaki bağlantıdan 9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2.Dönem 1.Yazılı Soru ve Cevapları indirebilirsiniz. Eğer yanlış sayfada olduğunuzu düşünüyorsanız buradan Türk dili ve Edebiyatı dersi Yazılı Soruları ana kategorisine ulaşabilirsiniz.


ÖRNEK SORULAR
1-Sermet Bey, bir hafta sonra kalabalık ailesiyle köşke taşındı. Halis bir zevk ehliydi. Her gece çalgı, çağanak, yemek, içmek, keyif, sofa gırla giderdi. Daima kadın akrabalarından kadın erkek 4-5 misafiri bulunuyordu. Sermet Türkiyeliydi fakat Avrupalıların “gündüz cefa gece sefa ” düsturumu kabul etmişti. Çocukları mektebe giderdi.
Bu metin hangi bakış açısı ile yazılmıştır? (5P)

2-Aşağıda verilen iki metni içerik ve anlatım açısından karşılaştınız. Her iki metnin benzerlik ve farklılıklarını açıklayınız. (10P)
Okumak
“Bir yazı okudum geçenlerde. Bir gazetede mi, bir dergide mi çıktı? Kimindi? Unuttum şimdi. Yalnız şunu biliyorum: Beğenmedim o yazıyı. Yalnız beğenmemek değil, iyice kızdım, tepem attı. Yazar, şu ağırbaşlı, bilgin denen kimselerden olacak; öğütler veriyordu
gençlere, kitabı nasıl okumalı, onu anlatıyordu.
Siz de bilirsiniz öylelerinin bu konuda neler söylediklerini. İyi seçeceksiniz okuyacağınız kitabı; değersizine para da vermeyeceksiniz, vaktinizi de harcamayacaksınız. Seçtiniz, iyisini buldunuz mu.. Ama nedir iyisini bulmanın yolu? Olur olmaz kitabı almayacaksınız, peki! Olur olmaz kitabı almayınca da hangisi iyidir, hangisi kötüdür, nasıl anlayacaksınız?
Benim de şu sorduğuma bakın! Bilmezmişim gibi iyi kitabın nasıl seçildiğini. Bilenlere sorarsınız, seçmişlere sorarsınız. Örneğin o yazıyı yazana sorarsınız, o bilir elbette hangi kitapların okunması gerektiğini.”

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2.Dönem 1.Yazılı Cevapları

Leave a Reply