Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Akkuş Kuru Fasülyesi

Akkuş ilçesinin güzelliklerini ve yöresel tatlarını tanıtmaya devam ediyoruz. Daha Önce TRTTÜRKTE yayınlanan bir program vesilesi ile PANCAR TOGASINI tanıtmıştık. Şimdi İse lokantalarda her Tük vatandaşının yemeği sevdiği hele de evlerde yapıldığında kokusu ile içimizi ferahlatan kuru fasülyemizi tanıtacağız. Türkiyenin bir çok ilinin bir çok tarım ürünün meşhurdur. Çorumun leblebisi, Maraşın o Muhteşem Dondurması, Gaziantep’in fıstığı, Ordunun fındığı ve elbetteki Akkuş İlçesinin de Şeker Fasülyesi.

 

Akkuş Kuru Fasülyesi ordu yöresinde meşhur olsa da ünü yavaş yavaş gurbetcilerimiz sayesinde Ankara, İstanbul ve akkuş kuru fasülyesiZonguldak gibi büyük şehirlerde de aranan bir lezzet olmuş ve 2012 yılı itibari ile akkuşta 5-6 tl, diğer şehirlerde ise 10 liraya kadar alıcı bulmuştur.  Akkuş ilçesinde köylerden kente göçün hızlanması ve köylerin boşalması ile hayvancılık geçim kaynağı olmaktan çıkmış bunların yerini fasülye almış ve insanlar için ekmek kapısı olmuştur. Patent alması ve ile Akkuşa daha çok getirisi olmasını beklediğimiz fasülyemizi  tatmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

En büyük özelliklerinden birisi yöremizde Çangal denilen fasülye sırıklarında yetişmesi ve  bol su ile sulanması sonucu kolay pişmesi olan fasülyemizin enerji tasarrufu yaptığını bizzat göreceksiniz.  Düdüklü tencereye ihtiyac duymadan akşamdan ıslama metodu ile rahatlıkla pişirebilirsiniz. 

Bir başka yazıda başka bir kültürel özelliğimiz tanıtmak üzere

 

Zaman gazetesinde yer alan haber için tıklayınız

Fotoğraf-1: Akkuş Fasülyesi

 

                             Akkuş Kuru Fasülyesi

Fotoğraf-2: Paketlenmiş Akkuş Kuru Fasülyesi

 

                        Akkuş kuru fasülyesi

Fotoğraf 3: Akkuşta Son bahardan bir Görünüş

 

          Akkuş İlçesi

 

Leave a Reply