Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

ÇATAL’ın Tarihçesi

ZAMANE SOFRALARININ SİVRİ DİŞLİ MUHAFIZI

Kadim zamanlarda sofraların vazgeçilmez arabulucusu insan oğlunun parmaklarıydı. Ağaçtan meyve toplamak için nasıl bu kıvrak boğumlardan evlası olmazsa sofradaki yemeği tatmanın da yegane aracıydı kendileri

Gün geldi parmaklar yetişmez oldu aş zenginliğine çok geçmeden kaşıklar davet edildi sofraya. Şöyle sapından kavrayıp sulu aşı mideye indirmenin daha çevik bir yolu olabilir miydi

Ardından imdada yetişen bıçak ise irice parçaların paylaşmanın kesin ve keskin yönetimiydi. Uzakdoğudakiler için ise ne kaşık ne de bıçak; uzun ince iki çubuk nimeti parçalamadan yemenin en uygun yoluydu. Çubuklar ilk olarak MÖ.  3. Yy insanlar yemek yaparken ağaç sapları biçiminde sızdı mutfağa. Kıskaç gibi kullanıldığından hala çatal yerine geçer uzak doğunun topraklarında.

Peki günümüzde kullanılan çatalın sofrada ki yeri ne zaman sabitlendi.  Bu sorunun cevabı için binlerce yıl öncesine gşitmeye gerek yok. Modernleşmeyle beraber medeniyet algısına paralel gelişme gösterdiğini biliyoruz.

 

Hedefe kilitli dişleriyle gözüne kestirdiği taneli lezzeti yakalamadan bırakmayan bu sofra dostunun nam-ı diğer çatalın formu antik zamandan beri vardı.

Sonrasında çatal biçimi olarak harman savurmakta kullanılan yaba ile karşılaşılır.

Leave a Reply