Tıklayın YKS Netlerinizi artıralım... Hafıza Teknikleriyle YKS'ye Hazırlanmak İster Misiniz?

Kuyucaklı Yusuf Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Tahlili

---

Kuyucaklı Yusuf Romanı Özeti, Konusu, Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Tahlili
Sabahattin Ali’nin en başarılı ve etkileyici romanlarından olan Kuyucaklı Yusuf romanıyla ilgili  hazırladığı roman inceleme yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.
Kuyucaklı Yusuf Romanı Konusu
Sahipsiz kalan küçük bir çocuğun bir aile tarafından evlatlık edinilmesi, bu çocuğun başından geçen dramatik olaylar anlatılmaktadır.
Kuyucaklı Yusuf Romanı Ana Fikri
Bazen başımıza kötü olaylar gelebilir. Böyle durumlarda kime güveneceğimizi iyi seçmeli, dostumuzu ve düşmanımızı iyi tanımalıyız.

---

Kuyucaklı Yusuf Romanı Kısa Özeti
1903 senesi sonbaharında Aydın’ın Nazilli ilçesi Kuyucak köyünde eşkıyalar bir evi basar ve karı-kocayı öldürür. Soruşturmaya gelen kaymakam dokuz yaşındaki Yusuf’u evlat edinir. Kaymakam, karısı Şahende’nin yüzünden kendisini içki ve kumara vermiştir. Fabrikatör Hilmi Bey’e  üç yüz yirmi altın borçlanmıştır.  Zamanla Yusuf ve kaymakamın kızı Muazzez büyür. Kasaba kabadayısı Şakir, Muazzez’i rahatsız edince Yusuf tarafından dövülür.(yahyagungor.net) Daha sonra kaymakam Yusuf ile Muazzez’i evlendirir. Yusuf’u Edremit’e  tahrirat katibi yapar. Bir süre sonra gelen yeni kaymakam Şakir’in ve babasının yakın dostu olur. İzzet Bey adındaki bu yeni kaymakam Yusuf’u görevden alır ve süvari tahsildarı yapar, artık Yusuf sürekli dışarıdadır. Bu arada Şahende hanımın evi kaymakam ve ileri gelenlerin çalgı çengi yeri olmuştur. Muazzez de iffetini yitirmek üzeredir. Bir akşam Yusuf eve gelir, evdeki herkesi öldürür. Karısını gömen Yusuf atına atlar ve dağlara gider…yahyagungor.net

Kuyucaklı Yusuf Romanı Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Genel Değerlendirmesi
Şahıs Kadrosu:
Romanın ana karakterleri Yusuf ve Muazzez’dir. Bunun yanında Kaymakam, Şahinde, İzzet Bey, Hilmi Bey, Şakir gibi yardımcı karakterler de vardır.

Olay Örgüsü:
Annesi babası öldürülen küçük bir çocuğun Kaymakam tarafından evlatlık olarak alınması, Yusufun büyümesi Muazzez ile evlenmesi, Şahinde’nin oyunları neticesinde Yusuf’un Muazzez ile beraber diğer kişileri de öldürerek dağa kaçması anlatılır.

---

Kuyucaklı Yusuf romanı 220 sayfadır. Türk edebiyatının en romantik roman karakteridir Kuyucaklı Yusuf. Yusuf’un başına gelen dramatik olaylar roman boyunca sizi derinden sarsacaktır. Kitabın son sayfasını bitirdiğinizde ise içiniz burkulacak, Yusuf’un yerine siz de üzüleceksiniz. Sabahattin Ali’nin ve Türk edebiyatının en güzel romanlarından biridir Kuyucaklı Yusuf.

---

Kuyucaklı Yusuf Romanının Yazarı Sabahattin Ali Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

---

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir