Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Liselerde Yazılı Sınavlar Hakkında Bilgi

Liselerde Yazılı Sınavlar Hakkında Bilgi

Değerli Takipçilerim Bu gün sizlere genel olarak liselerde Ölçme değerlendirme kapsamında yapılan YAZILI SINAVLAR özelde ise Tarih Dersi Yazılı Sınavları hakkında kapsamlı bilgiler vereceğim.Bunu yaparken Orta öğretim kurumları yönetmeliğinin ilgili maddelerini de yazı için serpiştirecek ve Tarih öğretmeni olmanın hakkını vererek Kaynak göstereceğim. 🙂 . Bu yazıyı Okuyan Tarih Öğretmeni arkadaşlarımın veya Diğer branşlara ait öğretmen arkadaşlarımın konuyu az çok bildiklerini tahmin ediyorum. Yazıda ki asıl hedef kitle Yeni Atanan Meslektaşlarımdır.  

Yazılı Sınavlar Sizler için neler ifade ediyor ? desem bu yazı ile muhatap olan hemen herkesin bir çok anısı vardır. İsterseniz bu anıları yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. Bu anılar ister öğrencilik isterseniz Öğremenlik yıllarına ait olabilir. 

  • Orta Öğretim kurumları Yönetmeliğinin Yazılı sorulara ilgili Maddeleri

Öncelikle Yazılı Sınavlar hakkında geniş bilgiyi En son yayınlanan Orta Öğretim kurumları yönetmeliğinin dördüncü kısım- Öğreci Başarısının değerlendirilmesi  başlığı adı altında 1. Bölüm – Ölçme ve değerlendirme kısmında bulabilirsiniz. 

Yazılı Sınavlarda her öğrencinin bir numaralı amacı 100 almaktır. 100 puan tam puandır. Ama neye göre. Evet Değerli Arkadaşlar Öğrencilerimizi 100 puan üzerinden değerlendirdiğimizi biliyoruz. Peki bunu neye göre yapıyoruz. İşte aşağda alıntıladığım Puanla değerlendirme Kısımından öğreniyoruz. 

MADDE 44- (1) Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir.

(2) Puan değerleri ve dereceleri aşağıdaki gibidir.

Puan                           Derece

85,00-100                   Pekiyi

70,00-84,99                İyi

 60,00-69,99               Orta

 50,00-59,99               Geçer

 0-49,99                      Geçmez

Buna göre benim yaşlarımda liselerde okuyanlar değişiklikleri rahatlıkla görebilirler.Çünkü Geçme notu artık 50 olmuştur. Önceki yönetmelikte 0 (sıfır) bile vardı ki 0 -24 arası puan buna tekabül etmekteydi. Bunun değerlendirmesini başka yazılara bırakarak biz yazılı sınavlarla ilgili araştırmamıza devam ediyoruz. Şu soruyu duyar gibiyim. Bir dersten en fazla ve ya en az kaç yazılı sınav yapılır ? Bunun cevabıda sevgili arkadaşlar yine Orta Öğretim yönetmeliğinin maddeleri arasında var. 

Yazılı ve uygulamalı sınavlar

MADDE 45- (1) Derslerin özelliğine göre bir dönemde yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavlarla ilgili olarak aşağıdaki esaslara uyulur.

a) Haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın her dersten en az iki yazılı sınav yapılır. Sınav sayısı ve tarihleri her dönem başında zümre başkanları kurulunca belirlenir ve okul müdürünün onayından sonra e-Okul sistemi üzerinden ilan edilir. Sınavlarla ilgili gerekli tedbirler okul müdürlüğünce alınır. Öğrenciler her dersten en az iki yazılı sınava katılmak zorundadırlar.

Bu maddelerre göre her dersten en az dönemlik olarak iki yazılı toplamda ise 4 yazılı sınav yapılır maddesi olduğunu görmekteyiz. 

Bu her ders için böyledir. Şöyleki Tarih Öğretmenleri için hazırladığımız web sitemizin yazılı Soruları bölümlerine bakarsanız her dersten en az iki sınav hazırlandığını görürsünüz. Örnek olarak 9. Sınıf Tarih dersi yazılıları​ sayfaya bakarak 9. sınıf tarih dersi için hazırladığımız sınav sorularına bakabilirsiniz.

  • Telafi Sınavları Meselesi 

Evet son değişiklikle artık sorumlukluk sınavları ve Ortalama yükseltme sınavları kalktı ve yerine telafi sınavları geldi ki yönetmelikte kendine şöye bir madde ile yer bulmuştur.

Bir sınıfta bir günde yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavların sayısının ikiyi geçmemesi esastır. Ancak zorunlu hâllerde fazladan bir sınav daha yapılabilir. maddesi gereğince Öğrenciler her dönem bir defa olmak üzere Telafi sınavlarına girerler. Bu konuda da web sitemizde buluna Telafi sınavları makalemizi okuyup örnek yazılı sınavlara ulaşabilirsiniz.

Yazılı Sınavlar konusunda iki tane sorunun cevabını aradık.

1- Liselerde Bir dersten kaç adet sınav yapılır ?

2- Sınavlarda puanları neye göre veririz ?

Bu iki soru haricinde Orta öğretim kurumları yönetmeliğinde bir çok extra bilgi bulabilirsiniz. Okumanızı tavsiye ederim. 

  • yahyagungor.net web sitesi ve Yazılı Soruları

Bunun Haricinde Web sitemizin Tarih dersi ve Tarih Öğretmenleri ile ilgili olmasından dolayı tarih dersi yazılı sınavları ile ilgili bilgiler vereceğim. Tarih dersleri bu isimli makalemizde de görebiliceğiniz üzere liselerde okutulan tarih dersleri Sırası ile 9. sınıf tarih, 10 sınıf tarih, 11.sınıf İnkılap Tarihi, 11. Sınıf Seçmeli Tarih dersi ve 12 sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersidir. Bunlara ait tüm dökümanları verdiğimiz gibi yazılı sorusu örneklerinide sizlerle paylaşıyoruz. Örneğin 11. sınıf İnkılap tarihi yazılı soruları makalemize buradan bakıp inceleyebilirsiniz.

 

Yazılı Sınavlarda Sorulacak Soru Tipleri

Orta Öğretim kurumları yönetmeliğine göre yazılı sınavlarda soru tipleri nasıl olur ? Bu sorunun cevabını yine Yine ilgili yönetmelikte bulabiliriz. (2) Yazılı sınavların klasik/yoruma dayalı olarak yapılması esastır. Ancak her dönemde her dersin sınavlarından biri test usulüyle de yapılabilir. Ayne aktardım. Gördüğünüz gibi Sınavlarda istediğiniz gibi sorular sorabilirsiniz. Klasik ve yoruma dayaşlı olmalı ve ikinci yazılılarda test olmalıdır. Bununla ilgili örnekler isterseniz 10. Sınıf Tarih Dersi 1. Dönem 1. yazılı Soruları  makalemize bakabilirsiniz. Çünkü bu sınavda klasik, boşluk doldurma, doğru yanlış gibi karma olarak adlandırılan sınav türü uygulanmıştır. İkinci sınavlarda ise test sorulabiliceği belirtilmişti. Bununla ilgili örnek ise 11 Seçmeli Tarih Dersi 1. Dönem 2. yazılı soruları makalemizdir. İnceleyip sizlerde kendi yazılı sorularınızı hazırlayabilirsiniz.

 

Yazılı sınavlar konusunda bu kadar bilgiden sonra artık kafanıza takılan soruları isterseniz Orta öğretim kurumları yönetmeliğinde okuyabilir isterseniz yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. 

Sitemizdeki yazılı sorularının listesini vererek sizlere veda edelim.

 

yazılı soruları 

Leave a Reply