Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Mevlit Kandili Nedir ?

Mevlit Kandili Nedir ?  Mevlit Kandili Ne zaman Kutlanır ? Mevlit kandilinin Faziletleri Nelerdir ?
Değerli okurlarım Kainatta Rabbimiz bazı zaman dilimlerini diğerlerine göre daha faziletli olarak bizlere tanıtmıştır. Bunlardan en önemlisi ve bilineni elbetteki Kadir gecesidir. Kadir gecesi hakkında nazil olan surede de haber verildiği üzere 1000 aydan daha hayırlıdır. Fakat ben bu gün sizlere bambaşka bir geceden bahsedeceğim. Aslında biz onları gece değil de kandil olarak adlandırıyoruz.

NOT: Mevlid Kandili 2016 yılında 11 Aralık Pazartesi gününü 12 Aralık Salı gününe bağlayan gece kutlanacak.

İnsanoğlu daraldığı zamanlarda rabbine sığınmak ister değil mi? İşte size muhteşem hatta mükemmel bir fırsat olarak bol bol dua etmenizi sağlayacak bir geceden bahsetmek istiyorum. Mevlid kandili, Mevlid gecesi olarak adlandırılan bu gecede iki cihan serveri Peygamber efendimiz (S.A.V) dünyaya teşrif buyurmuşlardır. İşte bu gün kü yazımda sizlere aslında öz olarak Mevlit kandilinin Faziletleri Nelerdir ? sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Tabi ki bunu yaparken kendi bilgilerimle değil kaynaklardan yararlanarak yapacağım. Mevlit Kandili Nedir ? sorusunun cevabını siz zaten biliyorsunuz ama yukarıda kısaca tarif ettik.  Mevlit Kandili Ne zaman Kutlanır ? sorusunun cevabına gelince Rebiulevvel ayının 12 gecesidir ki Hicri takvimle hesaplandığı için bizim miladi takvimimize göre yılın her gününe denk gelebilir. Bu sebeple bu teknik konuyla fazla ilgilenmeden zaten basın ve yayın organlarından Mevlit kandilinin ne zaman olduğunu öğrenmemiz mümkündür. Hiç olmadı Evlerimizde ilgili yılın diyanet takvimlerine bakabiliriz. Veya internetten Hicri takvime göz atabiliriz.

Mevlit Kandili Nedir ? Mevlit Kandili Ne zaman Kutlanır

Mevlit Kandili

Mevlit Kandilinin Faziletleri Nelerdir? Ve Nasıl Değerlendirmeliyiz.
Kaynaklarda baktığımızda faziletler hakkında kısaca şunlar yazmaktadır.
Bu gecede Hz. Muhammed (s.a.v) doğduğu için sevinenlerin, Hz. Muhammed (s.a.v) tazim gösterenlerin affedileceği bildirilmiştir.
İmâm Celâlüddîn Abdürrahmân bin Abdil-Melik Kettânî diyor ki:
Mevlid günü ve gecesi, mübecceldir, mukaddestir, mükerremdir. Şerefi, kıymeti çoktur. Resulullahın (asm) varlığı, ona tâbi olanlar için, kurtuluş vesilesidir. Onun mevlidi için sevinmek, Cehennem azabının azalmasına sebep olur. Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin  bereketli olmasına sebep olur. Mevlid gününün fazîleti, Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azabının durdurulduğu, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Bunun gibi, mevlid gününde de azap yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini gösterilmelidir. Çok sadaka verilmeli hediyeler verilmeli ve davet olunan (uygun) ziyafetlere gitmelidir.

 

Mevlit Kandilini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Mevlid Gecesine mahsus özel bir ibadet şekli veya namaz olmamakla birlikte bütün kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken birtakım fiiller vardır ki bunlar, Allahü Teâlâ’nın (Celle Celalühü) affına ve mağfiretine vesile olduğu gibi sevap ve manevi dereceler kazanmaya da vasıta olurlar. Bu fiillerden bazıları şunlardır:

1-      Kandil gecelerinde bol bol Kur’an-ı Kerim okumalı, okuyanları dinlemeli, Kur’an-ı Kerim’e olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir.
2-     Peygamber Efendimiz’e (Sallellâhü Aleyhi ve Sellem) bol bol salavat-ı şerife getirilmeli, O’nun şefaatini ümit edip O’nun ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir.
3-     Bol bol kaza namazları kılmalı, varsa o geceye ait nafile namazlar eda edilmelididir.
4-    Kandil gecelerinde geçmişin muhasebesi yapılmalı, geleceğe yönelik samimi hedefler çizmelidir.
5-     Günahlara samimi bir şekilde tevbe edilmeli, idrak edilmekte olan geceyi tevbe ve pişmanlık için bir fırsat bilmelidir.
6-    Allahü Teâlâ’yı (Celle Celalühü) çokça zikretmelidir.
7-     Anne baba ve yakın akrabalar aranmalı, onların gönlünü alıp dualarını kazanmalıdır.
8-    Müslümanlarla helalleşmeli, bu geceleri kul haklarını affettirmek için bir ganimet bilmelidir.
9-    Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmelidir.
10-Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir.
11-   Kandil gecelerinin önem ve ehemmiyeti ile ilgili ayetler, hadisleri ve bunların yorumlarının yapıldığı kitapları okumalıdır.
12- Kandil geceleri tertip edilecek olan sohbetlere katılmalı ve cemaat şuuru ile birlikte bu geceleri ihya etmelidir.
13- Kabristanlar ziyaret edilmeli, buralarda yatmakta olan Allah dostlarına, eş, dost ve akrabalara Kur’an-ı Kerim okuyup sevabını onlara bağışlamalıdır.
14-Kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalıdır.
15- Özellikle Mevlid Kandili’nde Peygamber Efendimiz (Sallellâhü Aleyhi ve Sellem) hakkında kitaplar okumalı, O’nun Şemail-i Şerif’ini, İsm-i Şeriflerini ve kendisini metheden eserleri bid’atlara dalmadan okumalı ve Peygamber Efendimiz’e (Sallellâhü Aleyhi ve Sellem) olan sevgiler tazelenmelidir.

Leave a Reply