Öğretmen Konuşma Metinleri

2
16199

Öğretmen Konuşma Metinleri
Değerli Tarih Öğretmeni arkadaşlarım. Bu sayfamızda Sizlere belirli gün ve haftalarada kullanılmak üzere Konuşma Metinleri derlemeye çalışacağım. Konuşma metinleri örnekleri genellikle biz Tarih Öğretmenlerine verilir. Tarihi Yıl dönümü kutlamalarında bu görevi alan Öğretmen arkadaşlarımız kendilerine özgü konuşma metinleri hazırlayabilecekleri gibi burada derlediğimiz metinleri de ya aynen ya da biraz kendilerine ve bulundukları çevreye göre yeniden düzenleyerek kullanabilirler. 

Öğretmen arkadaşların işine yarayacak konuşma metinlerinin listesine aşağıdan ulaşabilir ve işine yarayanı kullanabilirler. Birde belki işinize yarayabilir düşüncesi ile Konuşma ile ilgili aşağıdaki metne gözatmanızı öneririm

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşması>>>
Cumhuriyet Bayramı Örnek Konuşma Metni
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşma Metni

  

12 Mart Konuşması Örnekleri
12 Mart Konuşması Örnekleri>>>
12 MArt Konuşma metni İNDİR

 

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Konuşmaları
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Konuşmaları>>>
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Konuşmaları>>>
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Konuşmaları>>>

 

23 Nisan Konuşma Metinleri
23 Nisan Konuşma Metinleri >>>>
23 Nisan Konuşma Metinleri >>>>
23 Nisan Konuşma Metinleri >>>>

24 Kasım Öğretmenler günü Konuşması
24 Kasım Öğretmenler günü Konuşması>>>
24 Kasım Öğretmenler günü Konuşması>>>
24 Kasım Emekli Öğretmen  günü Konuşması>>>
24 Kasım Mesleğe yeni Başlayan Öğretmenler adına konuşma>>>
24 Kasım Emekli Öğretmen  günü Konuşması>>>
24 Kasım Öğretmenler günü Konuşması>>>
Öğretmenler Günü Müdür Konuşma Metni  >>>>

 Mezuniyet Töreni Öğrenci Konuşması AÇ
Mezuniyet Töreni Konuşması 1 >>>>>
Mezuniyet Töreni Konuşması 2 >>>>>
Mezuniyet Töreni Konuşması 3 >>>>>
Mezuniyet Töreni Konuşması 4 >>>>>

19 Mayıs Törenleri Konuşması
19 Mayıs Törenleri konuşması için TIKLA >>>>>
19 Mayıs Törenleri konuşması için 2 TIKLA >>>>>

10 KASIM  Konuşması
10 Kasım Atatürk Anma günü konuşması ve Şiirleri
10 Kasım Konuşma Metni İNDİR
10 kasım günün Anlam ve Önemini Belirten konuşma Metni
10 Kasım Atatürk’ü anma Konuşma metni
10 Kasım Konuşma Metni

Etkili ve Güzel Konuşmanın Püf  Noktaları

Güzel ve etkili konuşmayı çoğunlukla eksik tanımlar ve anlarız. Güzel konuşma bir spikerin, bir tiyatro sanatçısının, kendisine verilen metni veya düşünceyi tonlama, vurgu ve benzeri kurallara bağlı kalarak canlandırması şeklinde sanılmaktadır. Oysa bu güzel ve etkili konuşmanın yalnızca bir yönünü oluşturmaktadır. Sadece kulağa hoş gelen duygu ve dileklerin dışa vurumu konuşmanın tamamı değil yalnızca bir bölümüdür.

Güzel konuşma bir kimsenin başkaları karşısında, önceden planlanmamış bile olsa duygu, dilek ve düşüncelerini etkili bir biçimde anlatma becerisidir. Bu yüzden güzel konuşma tıpkı okumada olduğu gibi, beyinden başlayarak vücudumuzdaki birçok organın birbiri ile uyum içinde çalışması ile oluşan bir yetenek, alışkanlık, beceri ve sanat olarak tanımlanabilir.

Sözlü anlatımda konuşmacının önünde geniş bir zaman, tekrar tekrar okuma ve düzeltme imkânı yoktur. Bu sebeple usulüne uygun etkili ve güzel bir konuşma yapmak, aynı konu hakkında yazı yazmaktan daha zordur. Güzel yazı yazan biri aynı derecede iyi bir konuşmacı olmayabilir.
Güzel ve etkili konuşmak her ne kadar kolay bir iş olmasa da yukarıda sıralanan konuşma yanlışlarından sakınmakla, bu konuyla ilgili kaynakları ve örnekleri incelemekle, biraz çaba ve dikkatle en azından öncekilerden daha iyi ve başarılı bir konuşma yapmak mümkündür. Konuşma eyleminin gerçekleştiği bir ortamda konuşmacı veya dinleyici olarak bulunuyorsanız aşağıdaki hususlara da dikkat etmelisiniz.

Muhatabınıza önem verin, saygılı olun ve övünmeyin. Bu aynı zamanda kişinin kendisine olan saygısının da gereğidir. Siz muhatabınıza saygı göstermezseniz o da size saygı göstermeyecektir.

Samimî olun ve yapmacıklıktan sakının. Sözlerinizin ve tavırlarınızın birbirini desteklemesi inandırıcılığınızı artıracaktır. Söylediklerinize öncelikle sizin inandığınız her hâlinizden belli olmalıdır.

Yere, zamana, duruma, muhataba uygun bir konu seçin ve boş konuşmayın. Düşündüklerinizin hepsini söylemeyin fakat söylediklerinizi düşünüp söyleyiniz. Söyleyecek sözünüz olmadığı zaman susmasını biliniz. Sözü gereksiz yere uzatmayınız.

Çevrenizdekilere sık sık nasihat vermeye kalkışmayın. Sizin düşünceniz sorulursa usulüne uygun olarak karşılık verin.

Konuşurken kelime seçimine, bunları doğru söylemeye ve üslûbunuza özen gösteriniz. Söz varlığınızı genişletmeye çalışın. Sınırlı bir dille, tekrarlanan kelimelerle konuşmayın.

Mümkün olduğu kadar sağlam cümleler kurmaya çalışın. Uzun cümlelere hâkim olamıyorsanız kısa cümleleri tercih edin.

Sesin insanın kişiliğini yansıtan önemli bir unsur olduğunu unutmayınız. Dalgınlık, yorgunluk, hastalık, korkaklık, zayıflık, çekingenlik, kendini beğenmişlik gibi nitelikleri konuşmaya yansıtmamaya özen gösterin.

Sesinizin tonunu duygu ve düşüncenizin özelliğine göre ayarlayın. Tek düze ses tonuyla konuşmayınız, gerektiği yerde ses tonunuzu değiştirin. Vurgulara dikkat edin.

-Konuşmada jest ve mimiklerden aşırılığa kaçmadan, gerektiği ölçüde söz ve düşüncenin ahengine uygun olarak yararlanın.

-Bir sunuş konuşması yapmanız gerektiği zaman (konuyu ne kadar iyi bilirseniz bilin)mutlaka hazırlık yapın.

Dinleyicilerinizle göz irtibatını kesmeyin. Konuşma sırasında bir noktaya, bir yere veya bir kişiye değil, dinleyicilerinizin hepsine ve her tarafa bakarak konuşun.

SPONSOR REKLAM
SPONSOR REKLAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here