Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Okula Veda Konulu Mezuniyet Töreni Konuşması Örneği

Okula Veda Mezuniyet Töreni Konuşması Örneği

Hayatımızda bazı Önemli Noktalar vardır. Erkekler için askerlik anıları, Kadınlar için doğum hatıraları. Kadın olsun Erkek Olsun Ortak hatıralardan biride şüphesiz ki Mezuniyet Törenlerinde ki hatıralarıdır. İster İlkokul Mezuniyet töreni, İster Lise mezuniyet töreni, İsterse de Üniversite Mezuniyet töreni olsun eğitim hayatının önemli birer parçalardır. Kolay değildir bir okulu başarı ile bitirmek. Ülkemizde olmasa da – ki istisnalar vardır- Yurt dışında mezuniyet törenlerinin önemi büyüktür.
Eğer son sınıfta iseniz ve Mezuniyet töreninizde varsa belli bir program akışı olur ve bu akış içersinde birde konuşma metnine ihtiyaç duyulur. İşte tam burada doğru yerdesiniz. Çünkü Sizler için en güzel mezuniyet konuşmalarını derledik. Mezuniyet konuşma örneklerini incelerseniz görürsünüz ki bir duygusallık hakimdir. Eğer Mezuniyet töreni Öğrenci konuşması yapılacaksa bu böyledir. Ama Okulun Müdürü İseniz yani Mezuniyet töreni müdür konuşması yapacaksanız duygusallıktan ziyade biraz daha genel değerlendirme kapsamında öğrencilerinize mesajınız olacaktır.
Mezuniyet töreni konuşması ya da bir başka deyişle Mezuniyet Balosu konuşmaları örneklerini bu bağlamda incelemenizi öneririm. tüm konuşma örneklerine burada yer vermemiz mümkün olmadığı için söylüyorum, böylelikle mezuniyet konuşması nasıl olurmuş ya da olmalıdır bir fikir edinebilirsiniz.
Mezuniyet töreni konuşma örnekleri, Mezuniyet balosu konuşma örnekleri, mezuniyet programı konuşma örnekleri olsun hangisi olursa olsun buradaki örneklerden yaralanabilirsiniz.

lise mezuniyet konuşması metni

Bazı şeyler vardır hayatımızda. Yaşamın bir parçasıdır ama biz onların farkına bile varamayız. Ta ki elimizden uçup gideceğini, kaybedeceğimizi anlayana kadar. Okul da öyleymiş, ama biraz geç anladık. Geçen sene bizlere devredilen bu meşale,şimdi bizden küçüklere devrediliyor tam 20 yıldır olduğu gibi aynı hüzün,aynı ayrılık şarkıları altında……Gitmek!Ne acımasız bir kelimedir,ünlemleri takarcasına peşine,vurgun yemişçesine hayattan.Bizler ayrılık adına el sallarken,geride kalan bir büyük aile.
Her sabah gün doğarken kalkmak, kışın soğukta titremek, yazın güneşte terlemek, birbiri ardına gelen yazılılara hazırlanmak ne de zor geliyordu. Bir bitse de kurtulsak derdik. İşte bitiyor. Ama biten yalnız okul değil içimizden de bir şeyler bitiyor. Sanki alıştığımız ve her an yaşadığımız bir şeyler bitiyor.
Üstüne bazen şarkı bazen de kopya yazdığımız sıralar Geç kaldığımızda önünde ecel terleri döktüğümüz, birbirimizin resmini çizdiğimiz tahta , yazılılarda ki o kaçamak fısıltılar Omuz omuza gülüp ağladığımız can gibi, tek yürek, tek bilek olduğumuz arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz… Artık gitme vakti
Evet, mezun oluyoruz. Lise hayatı denen o 4 yıllık güzel zamanın bitişine şahitlik ediyoruz. Ağzımdan 4 yıl diye çıkıveren ama aslında kolay kolay dile getiremeyeceğini adım gibi bildiğim bir şeyi anlamaya çalışıyoruz. Söylenebilecek çok fazla şey olduğunu sanmıyorum. Hani anlatılmaz, yaşanır derler ya işte aynen öyle.
Ne demeliyim, neyden bahsetmeliyim bilmiyorum. Çok güzeldi desem az, çok yorucuydu desem hafif, nasıl başlamıştık ya desem eski, nasıl biter bir anda desem duygusal olacak… Hatırlıyor musunuz o günü diye başlasam onca anı diziliverecek hafızalara.
Söylemesi zor gibi görünüyor ama birkaç kere tekrarlayınca öğreniyor insan, o kadarda zor değil. Gitmek, gidebilmek… Uzaktan sevmekte, sevilmekte, gerektiği yerde ağlamasını bilmekte hepsi öğretildi bize burada, Bizler, şuradaki baba lise gençliği, hep sevdik… Kızdırdık da, üzdük de belki ama hiç kötü düşünmedik… Ne gösterildiyse bu sevda uğruna, ne yapmak gerekirse yaptık sonuna kadar. Şimdi biz çıkarken şu kapıdan son kez, koca kalpli şu okul dudaklarını bükerek, sıkarak kendini içten içe üzgün göstermemek adına, süzülecek yanaklardan gözyaşları.Mezuniyet Töreni Konuşması Örneği Bu gönül yolculuğunda elimizden tutan Uğruna köle olacağımız öğretmenlerimize, bu koca kalpli okulun tüm çalışanlarına binlerce teşekkür… Mustafa Kemalin yıllar önce gönderdiği gibi, birer kıvılcım gibi gidiyoruz ama elbette birer alev olarak döneceğiz…
Bir sonun başındayız, tamda bütün bir ömür unutamayacağımız başlangıçların öncesindeki sonda. Hayatımızın belki de en tozpembe 4 yılının sonunda. Sonunda ve başında her zaman hep yanımda olan hakları ödenmeyecek annemizin, babamızın, ailemizin, emekleri anlatılmayacak öğretmenlerimizin ve idaremizin karşısında büyük bir heyecan, gurur ve minnet borçluyuz, teşekkür ve veda ediyoruz. ………………… Lisesi unutma bizi çünkü biz unutmayacağız seni

Okula Veda Konulu Mezuniyet Töreni Konuşması Örneği

Zaman bir su misali hızla akıp geçiyor. Bir eğitim öğretim yılı bakın ne çabuk geçti ve yılın sonuna geldik. Hızla akıp giden yıllar bazılarınızı bir üst sınıfa bazılarınızı da ……………………………………………… lisesi yılların sonuna getirdi. Öğretmenleriniz olarak bizler öğretmenlik görevlerimizin dışında anne gibi, baba gibi, abla ve abi gibi olmaya, gideceğiniz o uzun ve zor hayat yolunda işinize yarayacak, başarılı olmanızı, becerikli olmanızı, mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacak bilgiler, beceriler, alışkanlıklar kazandırmaya çalıştık, çalışıyoruz. Öğrencilerine bir evlat şefkati ve hassasiyeti ile yaklaşan, onları eğiten, öğreten, biçimlendiren öğretmen arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
Sevgili gençler , Herkesin bir hedefi olmalı. Hayatınızın sonunda nerede olacağınızı bilmek istiyorsanız, nereye gittiğinizi bilmek zorundasınız. Bu nedenle kendinize doğru hedefler belirleyiniz. Hedefe ulaşmada size yolunuzu, aldığınız eğitim, iradeniz, azim ve kararlılığınız gösterecektir. Önünüze belki bir sürü engel çıkacak, bocalayacak, zorlanacak, tökezleyecek fakat asla yılmayacaksınız. Başarılı olmak adına dikilecek, dik duracak, engelleri bir bir aşacak başarılı, mutlu ve özlemini çektiğiniz güzel bir yaşam süreceksiniz. Ya da evet ya da. Söylemeye gerek yok herhalde.
Hayat sizin hayatınız olduğuna göre geleceğinizi düşünmek, gerekli tedbirleri almak, sorunlarınıza çözüm aramakta aslında öncelikle size düşüyor. Buyurun yol o kadar çok ki. Hangisinden gideceğiniz, o yolda nelerle karşılaşacağınız, nasıl bir yaşam süreceğiniz ve yolun sonunu nasıl getireceğiniz hepsi size bağlı. Seçin.. İşsiz sokakta dolaşmakta, bir yerde işçi olmakta, memur olmakta, teknisyen olmakta, mühendis olmakta, öğretmen olmakta, zengin olmakta, yoksul olmakta, mutlu bir yaşam sürmekte, per perişan yaşamakta, iyi bir aile kurmakta, zirvede olmakta, çukurda olmakta, itibar görmekte, itilip kakılmakta. Evet ya da hayır, bu yol veya o yol. Bu arkadaş veya o arkadaş. Bu tercih veya o tercih Seçin. Artık düşünmeyi, seçmeyi, ayırt etmeyi öğrenmelisiniz.
Sevgili mezunlarımız , Sizleri 4 yıllık bir eğitimin sonunda bir üst eğitime veya iş hayatına uğurluyoruz. Eminim buraya dönük çok farklı anılarla ayrılıyor, çok karmaşık duygular içerisinde bulunuyorsunuz. Her türlü haylazlıklarınıza, çalışmamalarınıza, çocuksu tavırlarınıza, üzmelerinize ,hatta kızdırmalarınıza rağmen biz sizleri çok sevdik ve hep seveceğiz. Sizleri mezun ettiğimiz binlerce …………………………………………..Lisesi mezunlarının arasına yollarken sizlerde bizi ve okulunuzu unutmayın olmaz mı ?
Zaman içerisinde okulunuzdan çok iyi bilgi ve donanımla ayrıldığınızın, bir çok şey bildiğinizin farkına varacaksınız. Hayatın bu yeni aşamasında okul yılları bir tatlı anı olarak kalırken asıl zorlu ve bütünlemesi olmayan hayat sınavında sizlere başarılar diliyoruz. Yolunuz, bahtınız açık olsun. İleriki yıllarda yine karşılaştığımızda sizleri başarılı bir iş adamı, güzel işler başarmış bireyler, mutlu ve huzurlu yaşam süren insanlar olarak görmenin gururu bize yeter de artar bile.

Mezuniyet Töreni Üniversite Öğrenci Konuşması Örneği

Sayın rektörüm, Sayın hocalarım, Sevgili arkadaşlarım ve Değerli ailelerim.
Bu gün burada ortak bir sevinci paylaşmak için toplanmış bulunmaktayız. …………… öğretim yılı Boğaziçi Üniversitesi mezunları diploma törenine hoş geldiniz. Özellikle bir Boğaziçili olarak sizlerle gurur duyuyor ve size hitap etmekten büyük bir sevinç yaşamaktayım.
Boğaziçi’li olmanın ayrıcalıklı olduğu söylenir hep. Boğaziçi’yi Boğaziçi yapan akademik özgürlüğü korumayı, eleştirel bilgi üretmeyi, demokratik ve çoğulcu değerlerle şekillenen özgür tartışma ortamları yaratmaya yönelik sürekli çabalar diye düşünüyorum. Bunlar olmaksızın Boğaziçi’nin farkı anlaşılamaz.
Boğaziçi’ne ilk geldiğimizde, ÖSS’ ye endeksli eğitim sisteminin tek tipleştirici ve ezberci mantığının birer eseri olarak karşınızda duruyorduk. Burada ilk ve orta öğretimin bizi içine soktuğu kalıptan biraz olsun kurtulduysak, artık sorgulayabiliyorsak ve kendimizi dönüştürmek için çaba harcıyorsak bunu siz olmadan yapamazdık. Çok teşekkür ediyoruz size sayın hocalarım.
Mezun olduk bitti işte, gidiyoruz. Bir yanda, zorlu sınavların, paperlerin, projelerin ve sabahlayıp yetiştirilmesi gereken her şeyin artık bitmiş olmasının dayanılmaz hafifliği; bir yanda Boğaziçi’nden ayrılıyor olmanın vermiş olduğu hüznü, diğer yandan Boğaziçi’ni kazandığım zamandaki sevinç çığlıklarımın mezun olduğum bu günde, acabalara cevap aramaya başladığım bu tezat karmaşık duygular içinde yarattığımız stres ve panikle elimiz ayağımız birbirine dolaşmış durumda.
Değerli hocalarım;
Her daim ülkemizde üniversitelerin özgürlüğünden ve özerkliğinden bahsedilirken, sessizliğini sürekli korumaları karşısında kendimi ne kadar özgürce ifade edebiliyorum tartışmam gerekir. Ama yinede teşekkür ediyorum ki bu kürsüden arkadaşlarım adına fikirlerimi sizlere aktarabiliyorum. Geleceğin aydınlık yüzleri olarak rol biçilen bizleri yetiştirdiğiniz için teşekkür ediyorum size. İdealist olma adına sizlerin hangi koşullarda görev yaptığınızı da gayet iyi biliyoruz.
Değerli ailelerimiz;
Karamsar değiliz, bilakis çok iyimseriz. Sizin sayenizde Atatürk Türkiye’sinin parlak geleceğine inancımız tamdır. Bizleri dünyaya getirdiğiniz andan itibaren, üzerimize titrediniz, emek verdiniz, gözbebeğiniz olduk. Zaman zaman bize hiç hissettirmeden üzüldünüz, kaygılar duydunuz. Artık bizim geleceğimiz konusunda lütfen korku ve kaygılar yaşamayınız. Hiç şüpheniz olmasın ki kolumuza taktırdığınız Boğaziçi bileziği sayesinde ülkemize yararlı bir yurttaş, size layık birer evlat olmak için var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz. Ülkemizin sanayinde, bürokrasisinde, her yerde bizleri gördüğünüzde, yaptıklarımızla gurur duyacaksınız, bizi güler yüzlerle izleyeceksiniz.
Değerli arkadaşlarım;
Ülkemizde ekonomik ve siyasi alanda ciddi sıkıntılar var, krizler yaşıyoruz. Üniversite mezunu işsizler ordusunu anlatmaya gerek yoktur. Bunca yıl bilim için emek verdikten sonra, bize layık görülen istihdam şartları ülkemizde eğitime, bilim insanına emeğe verilen değerin ifadesidir. TÜBİTAK Türkiye’de araştırmacı sayısı artıyor diye sevineceğine, neden yüksek lisans ve doktora ya yöneldiğimizi sorgulasın. Binlercemiz araştırmacı adayı olmak için çabalıyoruz. Acaba neyi, nerede araştıracağız, bilen var mı ?
Değerli devletimin büyükleri;
İşsiz üniversite mezunlarının sayısı her yıl yüz binlerce artar iken, bize yeni iş olanakları değil de yeni üniversiteler, yeni kontenjanlar sağlayarak moral veremezsiniz. Ancak daha fazla üzersiniz. Geleceğiniz olarak gördüğünüz bizler, karşınızda heba oluyoruz, hem de göz göre göre. Çünkü soruna hep bireysel çözüm aradınız, toplumsal sorun olarak görmediniz. Biliniz ki sorunu toplumsal sorun olarak görmemek, konunun tartışılmasını engeller. Çözüm mekanizmalarının sorumluluk almamasını teşvik eder. Sabra dayalı geçici çözümlerle debelleşip dururuz. Hâlbuki bir iş sahibi olmak, her bireyin doğal bir hakkı değil midir? İstediği eğitimi almak her bireyin hakkı değil midir? Neden bütün çözümler bireyler üzerinden sağlanmaya çalışılıyor? Neden soruna toplumsal çözümler üretilmek istenmiyor?
Değerli arkadaşlarım;
İnançlarını, sözde ilkelerini ve hukuk kurallarını kendi ikbal ve istiklalleri uğrunda araç olarak kullananların sayısı maalesef son zamanlarda ve her kademede yoğun bir şekilde artmaktadır. Ancak bizler kendi tarihimizi ve öz benliğimizi iyi bilen ülke ve dünya olaylarına karşı duyarlı yaklaşmayı becerebilen Yüce Atatürk ilke ve devrimlerini n aydınlattığı yolda ilerlediğimiz sürece bireysel ve toplumsal mutluluk ipini göğüsleyeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Hedeflerimizi iyi koyacağız. Rüzgar doğudan da ,batıdan da, güneyden de kuzeyden de esebilir; geminin rotasını yelken ve yelkeni ayarlayan belirler .Yelkenleri biz ayarlayacağız, rüzgarın esiri olmayacağız. İşin iyisini değil, en iyisini yapacağız.En iyi iş en çok katma değer yaratan iştir. Değer yaratacağız. Sözlerime son verirken, beni dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Hoşça kal Boğaziçi, hoşça kalın bütün dostlarım.

8.sınıf mezuniyet konuşması

Başlangıçlar güzeldir, bitişler zor… Tanışmalar heyecanlı ve umutlu, ayrılışlar acı. Sizden bir şey kalır geride. Kırılan kalbinizden bir parça mı yoksa sevdiklerinizle paylaştığınız anlar mı? Beni ve sanıyorum ki tüm arkadaşlarımı şu günlerde hüzünlendiren bir dönemdeyiz. Hayatımızın bir sayfasını acı tatlı anılarla kapatırken diğer sayfasını yeni beklentiler ve umutlarla açıyoruz.

Sekiz yıllık eğitim süreci içinde iyiyi ve kötüyü ayırt etmeyi öğrendik. İnsanın ve insanlığın değerini öğrendik. Birbirimize karşı her zaman dürüst ve doğru olmayı kısacası vatana ve millete yararlı bir birey olmak için gereken ön bilgileri öğrendik. Sorumluluklarımızı ve içinde bulunduğumuz topluma karşı görevlerimizi kavradık. Şimdi nice anılar ve güzel duyguların eşliğinde gururlu ve bir o kadar da hüzünlü bir şekilde okuluma veda ediyorum bayrağı sizlere teslim ederek.
Bizler, bir mevsimlik çiçek gibi bu okuldan gelip geçiyoruz. Başkalarının da geçtiği gibi…Ancak, mevsim bitecek ama bizler başka iklimlerde de çiçek açmaya devam edeceğiz ve yeni çiçekler yetiştireceğiz. Volter’in dediği gibi, bahçemizi hiç kurutmayacağız, sulamaya, güzelleştirmeye devam edeceğiz. Asıl olan da bu değil mi?
Bizlerin yetişmesinde, olgunlaşmasında büyük rol oynayan, yaptığımız tüm yaramazlıkları hoş gören öğretmenlerimize teşekkür ediyor ve ellerinden saygıyla öpüyorum. Onlara olan sevgim yaşım büyüdükçe o oranda büyüyecek ve onlar kalbimin bir köşesinde daima yaşayacaklardır. Benden desteğini esirgemeyen ve yanımda olduklarını daima hissettiren aileme de huzurlarınızda teşekkür ederim.
Tüm arkadaşlarıma ve bizden sonra yerimizi alacak kardeşlerime de bundan sonraki eğitim yaşantılarında başarılar diler, saygılar sunarım.

Mezuniyet Balosu Öğretmen Konuşması

Mezuniyet Konuşması
Sayın Müdürüm,
Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,
Sevgili Gençler ;
Zaman bir su misali hızla akıp geçiyor. Bir eğitim öğretim yılı bakın ne çabuk geçti ve yılın sonuna geldik. Hızla akıp giden yıllar bazılarınızı bir üst sınıfa bazılarınızı da Yakacık Teknik ve Endüstri Meslek Liseli yılların sonuna getirdi. Öğretmenleriniz olarak bizler öğretmenlik görevlerimizin dışında anne gibi, baba gibi, abla ve abi gibi olmaya, gideceğiniz o uzun ve zor hayat yolunda işinize yarayacak, başarılı olmanızı, becerikli olmanızı, mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacak bilgiler, beceriler, alışkanlıklar kazandırmaya çalıştık, çalışıyoruz. Öğrencilerine bir evlat şefkati ve hassasiyeti ile yaklaşan, onları eğiten, öğreten, biçimlendiren öğretmen arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
Sevgili gençler, Herkesin bir hedefi olmalı. Hayatınızın sonunda nerede olacağınızı bilmek istiyorsanız, nereye gittiğinizi bilmek zorundasınız. Bu nedenle kendinize doğru hedefler belirleyiniz. Hedefe ulaşmada size yolunuzu, aldığınız eğitim, iradeniz, azim ve kararlılığınız gösterecektir. Önünüze belki bir sürü engel çıkacak, bocalayacak, zorlanacak, tökezleyecek fakat asla yılmayacaksınız. Başarılı olmak adına dikilecek, dik duracak, engelleri bir bir aşacak başarılı, mutlu ve özlemini çektiğiniz güzel bir yaşam süreceksiniz. Ya da evet ya da. Söylemeye gerek yok herhalde.
Hayat sizin hayatınız olduğuna göre geleceğinizi düşünmek, gerekli tedbirleri almak, sorunlarınıza çözüm aramakta aslında öncelikle size düşüyor. Buyurun yol o kadar çok ki. Hangisinden gideceğiniz, o yolda nelerle karşılaşacağınız, nasıl bir yaşam süreceğiniz ve yolun sonunu nasıl getireceğiniz hepsi size bağlı. Seçin.. İşsiz sokakta dolaşmakta, bir yerde işçi olmakta, memur olmakta, teknisyen olmakta, mühendis olmakta, öğretmen olmakta, zengin olmakta, yoksul olmakta, mutlu bir yaşam sürmekte, per perişan yaşamakta, iyi bir aile kurmakta, zirvede olmakta, çukurda olmakta, itibar görmekte, itilip kakılmakta. Evet ya da hayır, bu yol veya o yol. Bu arkadaş veya o arkadaş. Bu tercih veya o tercih Seçin. Artık düşünmeyi, seçmeyi, ayırt etmeyi öğrenmelisiniz.
Sevgili mezunlarımız, Sizleri 4 yıllık bir eğitimin sonunda bir üst eğitime veya iş hayatına uğurluyoruz. Eminim buraya dönük çok farklı anılarla ayrılıyor, çok karmaşık duygular içerisinde bulunuyorsunuz. Her türlü haylazlıklarınıza, çalışmamalarınıza, çocuksu tavırlarınıza, üzmelerinize ,hatta kızdırmalarınıza rağmen biz sizleri çok sevdik ve hep seveceğiz. Sizleri mezun ettiğimiz binlerce Yakacık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi mezunlarının arasına yollarken sizlerde bizi ve okulunuzu unutmayın olmaz mı ?
Zaman içerisinde okulunuzdan çok iyi bilgi ve donanımla ayrıldığınızın, bir çok şey bildiğinizin farkına varacaksınız. Hayatın bu yeni aşamasında okul yılları bir tatlı anı olarak kalırken asıl zorlu ve bütünlemesi olmayan hayat sınavında sizlere başarılar diliyoruz. Yolunuz, bahtınız açık olsun. İleriki yıllarda yine karşılaştığımızda sizleri başarılı bir iş adamı, güzel işler başarmış bireyler, mutlu ve huzurlu yaşam süren insanlar olarak görmenin gururu bize yeter de artar bile.
Lise yılları bir tatlı anı olarak geride kalırken,asıl zorlu ve bütünlemesi olmayan hayat sınavında başarılar diliyorum. Yolun, bahtın açık olsun.
Sevgi ve saygılarımla

Mezuniyet Töreni Öğrenci Konuşması

Bazı şeyler vardır hayatımızda. Yaşamın bir parçasıdır ama biz onların farkına bile varamayız. Ta ki elimizden uçup gideceğini, kaybedeceğimizi anlayana kadar. Okul da öyleymiş, ama biraz geç anladık. Geçen sene bizlere devredilen bu meşale,şimdi bizden küçüklere devrediliyor tam 20 yıldır olduğu gibi aynı hüzün,aynı ayrılık şarkıları altında……Gitmek!Ne acımasız bir kelimedir,ünlemleri takarcasına peşine,vurgun yemişçesine hayattan.Bizler ayrılık adına el sallarken,geride kalan bir büyük aile.
Her sabah gün doğarken kalkmak, kışın soğukta titremek, yazın güneşte terlemek, birbiri ardına gelen yazılılara hazırlanmak ne de zor geliyordu. Bir bitse de kurtulsak derdik. İşte bitiyor. Ama biten yalnız okul değil içimizden de bir şeyler bitiyor. Sanki alıştığımız ve her an yaşadığımız bir şeyler bitiyor. Üstüne bazen şarkı bazen de kopya yazdığımız sıralar Geç kaldığımızda önünde ecel terleri döktüğümüz, birbirimizin resmini çizdiğimiz tahta , yazılılarda ki o kaçamak fısıltılar Omuz omuza gülüp ağladığımız can gibi, tek yürek, tek bilek olduğumuz arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz… Artık gitme vakti .
Evet, mezun oluyoruz. Lise hayatı denen o 4 yıllık güzel zamanın bitişine şahitlik ediyoruz. Ağzımdan 4 yıl diye çıkıveren ama aslında kolay kolay dile getiremeyeceğini adım gibi bildiğim bir şeyi anlamaya çalışıyoruz. Söylenebilecek çok fazla şey olduğunu sanmıyorum. Hani anlatılmaz, yaşanır derler ya işte aynen öyle. Ne demeliyim, neyden bahsetmeliyim bilmiyorum. Çok güzeldi desem az, çok yorucuydu desem hafif, nasıl başlamıştık ya desem eski, nasıl biter bir anda desem duygusal olacak… Hatırlıyor musunuz o günü diye başlasam onca anı diziliverecek hafızalara.
Söylemesi zor gibi görünüyor ama birkaç kere tekrarlayınca öğreniyor insan, o kadarda zor değil. Gitmek, gidebilmek… Uzaktan sevmekte, sevilmekte, gerektiği yerde ağlamasını bilmekte hepsi öğretildi bize burada. Bizler, şuradaki lise gençliği, hep sevdik… Kızdırdık da, üzdük de belki ama hiç kötü düşünmedik… Ne gösterildiyse bu sevda uğruna, ne yapmak gerekirse yaptık sonuna kadar. Şimdi biz çıkarken şu kapıdan son kez, koca kalpli şu okul dudaklarını bükerek, sıkarak kendini içten içe üzgün göstermemek adına, süzülecek yanaklardan gözyaşları. Bu gönül yolculuğunda elimizden tutan Uğruna köle olacağımız öğretmenlerimize, bu koca kalpli okulun tüm çalışanlarına binlerce teşekkür… Mustafa Kemalin yıllar önce gönderdiği gibi, birer kıvılcım gibi gidiyoruz ama elbette birer alev olarak döneceğiz…
Bir sonun başındayız, tamda bütün bir ömür unutamayacağımız başlangıçların öncesindeki sonda. Hayatımızın belki de en tozpembe 4 yılının sonunda. Sonunda ve başında her zaman hep yanımda olan hakları ödenmeyecek annemizin, babamızın, ailemizin, emekleri anlatılmayacak öğretmenlerimizin ve idaremizin karşısında büyük bir heyecan, gurur ve minnetle doluyuz.
Teşekkür ediyoruz herşey için. ………………………… ….Lisesi unutma bizi çünkü biz unutmayacağız seni.

Lise Mezuniyet Töreni Öğretmen Konuşması

Değerli Öğretmenim, Kıymetli Misafirler, Sevgili Arkadaşlarım,
Bugün, kendimi hem gururlu hem hüzünlü hem de sevinçli hissettiğim bir gün. Duygularım böylesine karmakarışık… sekiz yıl süren birlikteliğimiz artık sona eriyor. Bu son, bizim geleceğimize yeni bir başlangıç sağlayacak; ancak aynı zamanda bizi sevgili öğretmenimizden ayıracak.
Genellikle ayrılıkları sevmem. Bugün de bir ayrılık günü… Biliyorum, daha yolun başındayım. Önümde aşmam gereken yollar ve engeller var. Bu engelleri geçerken kim bilir daha ne ayrılıklar yaşayacağım; ama biliyorum ki ilk ayrılıklar unutulmaz. Bu yüzden ben de, arkadaşlarım da öğretmenlerimizi asla unutmayacağız ve onları sonsuza kadar kalbimizde taşıyacağız. Onlara layık öğrenciler olmak için var gücümüzle çalışacağız.
Sevgili velilerimiz, inanıyorum ki yeni bir eğitime başlangıç yaparken, sizler de bizi yalnız bırakmayacaksınız… Hezaman yanımızda olacaksınız. Yorulduğumuz, pes etmek istediğimiz zamanlarda bizleri yüreklendireceksiniz. Hedeflerimize ulaşmak için, elinizden geleni yapacaksınız. Düştüğümüzde elimizden tutup kaldıracaksınız. Belki de büyümeye çalıştığımız ve ergenliğe geçiş dönemimiz olduğu için sizi eskisinden daha fazla üzeceğiz. Ama inanıyorum ki sizler, bizi sabırla dinleyip anlamaya çalışacaksınız
Sevgili arkadaşlarım, yine aynı sınıfta olabilir miyiz? Bilmiyorum. Bildiğim bir şey var; nerede olursak olalım birbirimizi asla unutmayacağız. Birimizin hüznü, sıkıntısı hepimizin olacak. Birimizin başarısı, hepimizi gururlandıracak. Aynı eskisi gibi tek yürek olacağız. Birbirimize olan sevgi ve saygımız asla değişmeyecek. Ve gelecekte Türkiye’nin en saygın insanlarından olacağız. Ülkemizin geleceğinde bizim de imzamız olacaktır. Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyor, bu güzel gecenin asla unutulmamasını diliyorum. Gelecek her birimize mutluluk getirsin.
Saygılarımla.

5 Comments

Leave a Reply