Tıklayın YKS Netlerinizi artıralım... Hafıza Teknikleriyle YKS'ye Hazırlanmak İster Misiniz?

Olay Zinciri Nedir, Olay Zinciri Örnekleri

Olay Zinciri Nedir, Olay Zinciri Örnekleri

---

Bu yazımızda olay zinciri nedir, olay zinciri örnekleri üzerinde duracağız. 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ders konularından olan olay zinciri daha çok karşımıza öğretici metin türlerinde çıkmaktadır.

---

Olay Zinciri Nedir?

Olay zinciri; günlük, anı, gezi yazısı, mektup gibi kişisel hayatı konu edinen öğretici metinlerde karşımıza çıkar. Yazar yaşadıklarını, gündelik hayatta yaşanan olayları, kaleme alırken bir olay örgüsünü değil, birbiri ardınca devam eden olay zincirini aktarır. Olay zincirinde yazarın amacı okuyucuya estetik bir zevk vermekten çok onu bilgilendirmektir.

Olay Zinciri Örnekleri

Bizi Stockholm'de Uludağ havası gibi saydam, tertemiz bir gökyüzü karşıladı. vakit akşamın onu idi. her yan gündüz gibi aydınlık. saat on bir oldu, sokakta gazete okuyabiliyordunuz. Hani " İngiltere İmparatorluğu'nda güneş batmaz." bir laf var ya yaz laylarında da İsveç'te kolay kolay hiç güneş batmıyor. ancak on ikiye doğru hava karardı. elektrikler yandı. yol yorgunu olduğum için bir banyo yapıp kendimi yatağa attım. günlük güneşlik şıkır şıkır güne uyandım. saatime baktım ki gecenin üçü. Kışın gündüzsüz geceler, yazın gecesiz gündüzler ülkesi olan İsveç'in bu enlem şakasına aklınız yatsa da bir başka türlü koşullanmanın ürünü vücudunuz şaşkınlıktan bir türlü kurtulamıyor… 

---

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir