Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Osman Gazi

Osman Gazi

Hayatı: Osman Gazi, küçüklüğünde askerlik ve din eğitimi aldı. Ata binmek, ok atmak ve kılıç kullanmakta maharetli idi. Gözü pek ve cesurdu. Oğuzların Kayı boyundan, Anadolu Selçuklu dev­letinin uç beyi olan Ertuğrul Gazi’nin oğludur. Bizans sınırlarına yakın bir uç beyi olan babasının vefatı üzerine, 1288 senesinde Kayı aşiretinin başına geçti. Akçakoca, Konur Alp, Samsa Çavuş ve Gazi Abdurrahman Beyler ile Bizanslılara karşı çeşitli savaşlar yaptı. Karacahisar, Göynük, Mudurnu, Yarhisar ve Inegöl’ü fethet­ti. 1299 senesinde bağımsızlığını ilan etti. Bu yeni devlete, kuru­cusunun adından dolayı OSMANLI DEVLETI denildi.

Osman Gazi, bundan sonra da savaşlarına devam etti. 1301’de Yenişehir’i ala­rak devletin merkezini buraya tasıdı. Malkara, Kocahisar, Akhisar, Lefke ve Gevye’yi aldı. 1314’te Bursa’yı kuşattı ise de alamadı. Yaşlı ve hasta düşen Osman Gazi, 1321 senesinde idareyi oğlu Orhan’a verdi. Orhan Bey‘in Bursa’yı fethettiği haberini aldığı sı­rada nikris (gut) hastalığından vefat etti. Naaşı, Bursa Gümüşlü Kümbet’e götürülerek defnedildi. Yerine oğlu Orhan Bey geçti (1326).

Babasından aldığı 4800 kmlik toprakları, 16.000km2‘ye çıkardı. Osman Gazi Bey iyi idaresi, keskin görüşü, itidali, yüksek kabiliyeti, rakiplerine kendisini sevdirmesi ve mücadelesinde di­siplinli, sabırlı ve müsamahalı olması ile etrafındaki aşiretleri de nüfuzu altına almış, gerek Selçuklulara gerekse ilhanlılara karşı saygısını muhafaza etmiştir. Islam dinine verdiği hizmetten dolayı lakabı Fahreddin’dir. 623 sene sürecek Osmanlı Hanedanlığının ve Büyük Osmanlı Devleti‘nin kurucusudur.

 

Babası: Ertuğrul Gazi
Annesi: Hayme Hatun
Doğumu: 1258 Söğüt
Vefatı: 1326 Bursa

Tahta Geçme Yaşı: 41
Saltanat Süresi: 27
Saltanat Bitiş Yaşı: 68
Vefat Yaşı: 68

Leave a Reply