Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Osmanlı Padişahları

Osmanlı Padişahlarının Hayatları ve
Osmanlı Padişahlarının Listesi

Çok uzun bir süredir yayın da olan sitemiz Tarih Derslerine Kaynak sitesi olabilmek için döküman arşivini sürekli genişletmektedir. Fakat bu süre içerisinde Dikkat ettim ki Dünyaya Nizam veren Şanlı Ceddimizin Osmanlı Padişahlarının hayatlarını tanıtan, anlatan bir yazı olmadığını gördüm. Web Ortamında bir çok Yazı mevcut ama siteler arasında kaybolmak istemeyen değerli ziyaretcilerimiz için Web sitemize Osmanlı Padişahlarının kısa özet hayatlarını anlatan tanıtım makaleleri eklemeye karar verdik. Özellikle Öğrencilerimizi için Hazırladığımız bu sayfamız sayesinde ödevlerini rahatlıkla yapacaklar. Peki ne olacak bu içeriklerde dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle Padişahlık sürelerine ve sıralarına göre bir liste vereceğiz. Bu listeler sayesinde İstediğini Osmanlı Padişahının Hayatı hakkında bilgi edinebileceksiniz.
Osmanlı Padişahları Sırası ile Listelenmiştir.

01-Osman Gazi

Babası: Ertuğrul Gazi
Annesi: Hayme Hatun
Doğumu: 1258 Söğüt
Vefatı: 1326 Bursa
Tahta Geçme Yaşı: 41
Saltanat Süresi: 27
Saltanat Bitiş Yaşı: 68
Vefat Yaşı: 68

Hayatı: Osman Gazi, küçüklüğünde askerlik ve din eğitimi aldı. Ata binmek, ok atmak ve kılıç kullanmakta maharetli idi. Gözü pek ve cesurdu. Oğuzların Kayı boyundan, Anadolu Selçuklu dev­letinin uç beyi olan Ertuğrul Gazi’nin oğludur. Bizans sınırlarına yakın bir uç beyi olan babasının vefatı üzerine, 1288 senesinde Kayı aşiretinin başına geçti. Akçakoca, Konur Alp, Samsa Çavuş ve Gazi Abdurrahman Beyler ile Bizanslılara karşı çeşitli savaşlar yaptı. Karacahisar, Göynük, Mudurnu, Yarhisar ve Inegöl’ü fethet­ti. 1299 senesinde bağımsızlığını ilan etti. Bu yeni devlete, kuru­cusunun adından dolayı OSMANLI DEVLETI denildi.

Osman Gazi, bundan sonra da savaşlarına devam etti. 1301’de Yenişehir’i ala­rak devletin merkezini buraya tasıdı. Malkara, Kocahisar, Akhisar, Lefke ve Gevye’yi aldı. 1314’te Bursa’yı kuşattı ise de alamadı. Yaşlı ve hasta düşen Osman Gazi, 1321 senesinde idareyi oğlu Orhan’a verdi. Orhan Bey‘in Bursa’yı fethettiği haberini aldığı sı­rada nikris (gut) hastalığından vefat etti. Naaşı, Bursa Gümüşlü Kümbet’e götürülerek defnedildi. Yerine oğlu Orhan Bey geçti (1326).

Babasından aldığı 4800 kmlik toprakları, 16.000km2‘ye çıkardı. Osman Gazi Bey iyi idaresi, keskin görüşü, itidali, yüksek kabiliyeti, rakiplerine kendisini sevdirmesi ve mücadelesinde di­siplinli, sabırlı ve müsamahalı olması ile etrafındaki aşiretleri de nüfuzu altına almış, gerek Selçuklulara gerekse ilhanlılara karşı saygısını muhafaza etmiştir. Islam dinine verdiği hizmetten dolayı lakabı Fahreddin’dir. 623 sene sürecek Osmanlı Hanedanlığının ve Büyük Osmanlı Devleti‘nin kurucusudur.

 

02-Orhan Gazi

Orhan Gazi (1326 – 1359)Orhan Gazi, 1281 yılında doğdu. Babası Osman Gazi, annesi Kayı aşiretinin ileri gelenlerinden Ömer Bey’in kızı Mal Hatundu. Orhan Gazi, sari sakallı, uzunca boylu, mavi gözlüydü. Yumuşak huylu, merhametli, fakir halki seven, ûlemaya hürmetli, dindar, adalet sahibi, hesabını bilen ve hiçbir zaman telaşa kapılmayan, halka kendisini sevdirmiş bir beydi. Sık sık halkın arasına karışır, onları ziyaret etmekten çok hoslanırdı. Orhan Gazi, Babası Osman Gazi’nin 1326’da vefatıüzerine beyliğin başına geçti. Orhan Gazi, 1346’da Bizans Imparatoru VI. Yoannis Kantakuzenos’un kızı Teodora ile evlendi. Ayrıca, Yarhisar Tekfur’unun kızı Holofira, Bilecik tekfuruyla evlendirilirken, düğün basılıp Holofira esir alındı ve Orhan Gazi ile evlendirildi. Müslüman olduktan sonra adı Nilüfer Hatun olarak değiştirildi; bu evlilikten, ileride Osmanlı Devleti’nin üçüncü hükümdarı olacak Murad Hüdavendigâr doğdu.
Erkek çocukları: Süleyman Pasa, Murad Hüdavendigâr, Ibrahim, Halil, Kasim
Kız çocukları: Fatma Hatun

03-Murat Hüdâvendigâr

04-Yıldırım Bayezit

05-Sultan Çelebi Mehmet

06-Sultan İkinci Murat

07-Fatih Sultan Mehmet

08-Sultan İkinci Bayezit

09-Yavuz Sultan Selim

10-Kanuni Sultan Süleyman

11-Sultan İkinci Selim

12-Sultan Üçüncü Murat

13-Sultan Üçüncü Mehmet

14-Sultan Birinci Ahmet

15-Sultan Birinci Mustafa

16-İkinci Sultan Osman

17-Sultan Dördüncü Murat

18-Sultan İbrahim

19-Sultan Dördüncü Mehmet

20-Sultan İkinci Süleyman

21-Sultan İkinci Ahmet

22-Sultan İkinci Mustafa

23-Sultan Üçüncü Ahmet

24-Sultan Birinci Mahmut

25-Sultan Üçüncü Osman

26-Sultan Üçüncü Mustafa

27-Sultan Birinci Abdülhamit

28-Sultan Üçüncü Selim

29-Sultan Dördüncü Mustafa

30-Sultan İkinci Mahmut

31-Sultan Birinci Abdülmecit

32-Sultan Abdülaziz

33-Beşinci Sultan Murat

34-Sultan İkinci Abdülhamit

35-Sultan Mehmet Reşat

36-Sultan Mehmet Vahdettin

Leave a Reply