Sanayi İnkılabının Osmanlıya Etkileri

0
11431

Sevgili Öğrenciler 
Bu gün sizlere Tarih derslerinde her Tarih  öğretmeninin Favori sorusu olan ‘SANAYİ İNKILABININ OSMANLIYA Etkileri’ sorusunun cevaplarını vereceğim. 10. sınıf Tarih dersi ve 11. Sınıf Seçmeli Tarih dersi Ekonomi Ünitesinde yer alan bu kısa konu her yıl bizzat yazılıda sorduğum bir sorudur. Sanayi İnkılabının Osmanlıya etkisi nedir sorusunu görür grmez artık telaşa gerek yok artık yahyagungor.net var.
Sanayi İnkılabı nedir. Sanayi inkılabının Osmanlıya etkileri nelerdir ? gibi soruları benzer sorular bundan sonra sitemizde yer alacaktır.

Sanayi kılabının Osmanlya etkisi

1· Sanayileşen Avrupa devletlerinin sömürgecilik yarışına hız vermeleri Osmanlı İmparatorluğu’nu negatif etkiledi. Zira öncesinde verilen kapitülasyonlar yü­zünden devletin, iktisadi olarak Avrupalı devletlerle rekabet girecek gücü yoktu.
2· Osmanlı Devleti’nin dış ticaret balansı (dengesi) bozuldu. İthalat artarken, ihracat azaldı.
3· Osmanlı ülkesi 19. asrın ortalarından itibaren Avrupa mallarının istilasına uğradı. Osmanlı coğrafyası Avrupalı devletlerinin pazarı haline geldi.
4· Dışarıdan bol ve uygun fiyatlı sanayi ürünü Osmanlı piyasasına girdi. (Fakat bu maliyeyi büsbütün berbat vaziyete soktu.)
5· Düşük fiyatlı Avrupa malları karşısında küçük atölyeler, el tezgahları rekabet edemeyerek kapanmaya başlaması neticesi işsizlik arttı.
6· Lonca teşkilatı zayıflayarak ortadan kalktı.
7· İşsiz kalanların sayısındaki artış ülkeyi toplumsal taraftan; iktisadi alandaki zayıflama ise, devletin siyasi açıdan çöküşünün hızlanmasına sebebiyet verdi.

sanayi-inkılabının-osmanlıya-etkileri

REKLAMSTORE

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsminiz