Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Tarih Dersi Yazılı Soruları hakkında Bilgilendirme

Daha Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi Tarih Dersi yazılı arşivimizi peyderpey eklemeye devam ediyoruz. 2013-2014 ve daha önceki eğitim ve öğretim  yıllarına ait Tarih 1, Tarih 2,Tarih 3, İnkılap Tarihi, ÇTDT ve Demokrasi derslerine ait yazılı sorularını dosyalar bölümüne ekledik. İndirip 2014-2015 Tarih dersi 1.  yazılıları öncesi fikir edinebilirsiniz.

Öğretmen arkadaşlardan yazılı sorulanı yayınlamak amacıyla göndermek isteyen olursa sitemize gönderebilirsiniz. 

2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılı Tarih dersleri yazılıları zamanı geldi çattı. Yaklaşık olarak 2 aydır devam eden karşılıklı Tarih derslerinin şimdi sınavları zamanı.

Sitemizde her zaman olduğu  gibi Tarih derslerine ait; 

 

 

 

 

 

 

Tarih 1 Dersi Yazılı Soruları

Tarih 2 Dersi Yazılı Soruları

Tarih 3 Dersi Yazılı Soruları 

İnkılap Tarihi Dersi yazılı Soruları

ÇTDT Yazılı Sorular

Diğer Derslere Ait yazılı Soruları

 

 

nı bulabileceksiniz. Ayrıca Tarih öğretmenleri tarafından verilmesi muhtemel Derslerin yazılı sorularını da;  Demokrasi dersi ve Uluslararası ilişkiler dersi yazılı sorularına da yer vereceğiz.

 

 Bu konuyu açmışken Tarih dersi sınavları ile ilgili olarak öğrencilerime tavsiyelerim olacak. Tarih derslerinde ezber sorusu çok sormamaya gayret ediyor ve ders esnasında yazılı ile ilgili ipuçları vermeye çalışıyorum.  Eminim diğer Tarih Öğretmeni arkadaşlarda derslerde yazılı sınavlarla ilgili ipuçlarını paylaşıyorlardır. Bu yıl okulumuzda kitaplar eksik geldiği için Özellikle 9 sınıf Tarih dersleri ile alakalı sorunumuz olacağa benziyor.

Kitap sorunumuzun olmadığı sınıflarda Öğrencilerimizle sloganımız şu: ‘‘Kitaplarınızı karalayın, Karalanmadık Kitap kalmasın’’. Çünkü Derste işlenip öne çıkan yerlerin yazılı sınav öncesi çalışmalarda ancak bu şekilde tespiti mümkündür. Tertemiz kitapla ve bomboş defterle yazılı sınavlarda çalışmanız gereken yerleri tespit edemeyeceğiniz için çalışmanız da zor olacaktır.

Kitapları eksik olan sınıflar da ise daha çok not tutma tekniği uygulamaya çalıştık. Bakalım ne kadar etkili olacak. Umarım Yazılı sınavlara kadar kitap eksiklerimiz tamamlanır.

Son olarak 2013-2014 eğitim ve Öğretim yılında tüm Öğrenci arkadaşlara sınavlarda başarılar dilerim.

Eklenen yazılı sınavlara ulaşmak için Tarih 1 yazılılarıTarih 2 yazılılarıTarih 3 Yazılılarıİnkılap Tarihi yazılılarıÇTDT yazılıları, Demokrasi ve İnsan hakları dersi yazılıları,  Uluslararası ilişkiler dersi yazılıları bağlantılarını kullanınız.

Tarih Derslerine Kaynak Sitesi 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılı tarih dersi 2. Dönem yazılı sorularını eklemeye başlıyoruz. Bizzat okulda kendimizce yapılan yazılı sorularımız sitemize özenle tertipli bir şekilde eklencek ve Örnek tarih dersi yazılı sorusu arayan öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımıza faydalı olacaktır.

Daha önce de duyurduğumuz gibi artık yazılı sorularımız cevaplı olacak. Bundaki amacımız kesinlikle ne Öğretmen arkadaşlarımızı ne de Öğrencilerimizi hazırcılığa alıştırmak değildir. Bilakis bu sayede bizzat öğrencilerim  geçmiş yılların sorularına çalışarak ders çalışmaya ayırdıkları vakitlerini artırdılar.

Çok programlı lise çalışmamız dolayısıyla Öğrenci profilimiz değişik olduğu için –Düz lise- Meslek lisesi- Çocuk gelişimi bölümü – bilgisayar bilişim bölümü – Ticaret Bölümü– sorularımız belki bir çok öğretmen arkadaşa kolay ya da derinliği olmayan sorular olarak görünebilir.

Sitemizde ki tarih dersi yazılısı soru tiplerinin yetersiz olduğunu düşünen öğretmen arkadaşlarımızdan  yazılı sorusu bekliyoruz. Cevapları da olursa Öğretmen arkadaşlarımız minnettar kalırız.

Her derse ait yazılı soruları sitemizin üst menü bölümünde derse ait linkte bulunmaktadır.  Yine son eklenen tarih dersi yazılı sorularını manşet haberlerden takip edebilirsiniz.

Yeni bir dönemde yeni tarih dersi yazılı soruları ile karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Tarih derslerine kaynak sitesi olarak Sizlerden yazılı soruları talep etmiştik. Yazılı sorularının yanında diğer dökümanlarıda gönderebileceğinizi beyan etmiştik. Çağrımızı cevaplayan arkadaşlarımız oldu. Kendilerine buradan tek tek teşekkür ediyoruz. Tahminlerin üzerinde Soru gönderen olduğu için Ayrıca bu sayfayı düzenlemek istedik. Aşağıda sitemiz yazılı soru ve döküman gönderen arkadaşlarımızın dosyalarına ait bağlantıları bulabileceksiniz. İlgili linkere tıklayarak dosyalara ulaşabilirsiniz. 

Burada Tarih 1 yazılı sorularını bulabilirsiniz. Tarih 1 dersi lise 1 sınıflarında okutulan Bir ders olması sebebiyle öğrenciler ilk öğretim sosyal bilgiler mantığından tam olarak kurtulamamış olarak bu dersle karşılaşıyorlar bende soruları ona göre sorarak bu süreci atlatmalarına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tarih 1 ders kitabını şansen beğeniyorum ve öğrencilerim için ağır olmadığını düşünüyorum. Tarih 1 dersi yazılı sorularını genelde doğru- Yanlış, kısa cevaplı ve testlerden oluşan sorular olarak sormaya gayret ediyorum. Aşağıdan soruları indirebilir işinize yarayanı kullanabilirsiniz.

2013-2014 Tarih Dersi yazılı sorularını sitemize eklemeye başladık. Yazılı sorusu hazırlarken en önemli mesele öğrencilerimizin seviyesidir. Web ortamında dolaşan her tarih dersi yazılı sorusu her okul ve sınıf için uygun olmayabilir. Bu sebeple her Tarih öğretmeni arkadaşım kendi öğrencilerini tanıdığı kadar yazılı sorularını kendi hazırlamalıdır. 

Tabiki bu konuda genel kurallarda yok değildir. Örneğin yazılılarda sorulacak soru adedi ve soru tipi meselesi genel olmalıdır. Bİz Tarih derslerinde genel şablon olarak boşluk doldurma , doğru yanlış, klasik sorular ve test sorularından oluşan sınavlar hazırlıyoruz. Çok soru sorulması öğrencilerimizin avantajına oluyor. Çoklu sorularda öğrenciler  en azından fikir sahibi olmasalar bile cevap vermeye çabalıyorlar. Klasik sorularda ise yorum ağırlıklı ama kısa cevaplı olmasına dikkat ediyoruz. Uzun cevaplı sorular ezbere yönelltiği için başarı düzeyi düşüyor ve cevap verme oranı azalıyor. 

Son olarak en önemli mesele öğrencilerin hazırbulunuşluluğu. Öğretmen lisesinde okuyan öğrenci ile Meslek lisesinde okuyan öğrencinin tarih dersine ve tarih dersi yazılılarına bakışı farklı oluyor.

 

4 Comments

Leave a Reply