Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Tarih Dersi Zümresi Yapmanın Püf Noktaları

2012-2013 Eğitim ve öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala Tarih öğretmeni arkadaşlarımıza bir kaç küçük hatırlatma olması açısından şu hususları dikkatinize sunuyorum. Mustafa TETİK : Tarih Öğretmeni

Daha Önceki Yıllarda Ordu Fatih Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Mustafa TETİK tarafından ''Tarih Dersleri Planları ve Zümreleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler'' başlığı ile sitemizde yayınlanan bu makaleyi 2013 Eylül Ayı Orta Öğretim kurumları yönetmeliğinin değişmesi dolaysıyla tekrarda güncelleyerek ve ilaveler yaparak yayınlıyorum. 

2013 Eylül Ayı Orta Öğretim kurumları yönetmeliğine ulaşmak için buraya tıklayınız. Ayrıca Sitemizde yayınlanan beli başlı değişiklikler ile ilgili haberimize ulaşmak için buraya tıklayınız.

[button color=”orange” link=”” target=””]Güncellenecektir[/button]

1- Zümre Toplantılarında gündem maddeleri nasıl belirlenir bunun cevabını bulmalı ve kendi gündem maddelerinizi belirlemelisiniz.

2.Her gündem maddesi ile ilgili karar alınmasını, kararların her madde görüşmesinin hemen altına yazılmasını müfettişler istemektedirler. Ancak kolay takip açısından kararlar en sona da yazılabilir.

3.Sınıfın ortak dersleri arasında yer alan bir tarih dersi ayrıca seçmeli olarak seçilmişse; toplam ders saati üzerinden tek plan yapılır, iki dersmiş gibi ayrı ayrı sınav yapılmaz. Ancak notlar e-okula her ikisi için ayrı ayrı girilir. Hatta Proje ve Performans notları da aynı şekilde girilir. Yani aynı not iki kere girilir. Bu dersi tek öğretmen okutur.

tarih-dersi-zümre-toplantısı

4.Seçmeli Tarih dersi 10.sınıflarda seçilmişse Tarih 10.sınıf müfredatı (4 saatlik),11.sınıflarda seçilmişe 11.sınıf tarih müfredatı okutulur ( 2 veya 4 saatlik).Yani 10.sınıf seçmeli tarihi ayrı bir ders olmayıp, mevcut ortak derse 2 saatlik bir eklemedir. Ancak 11.Sınıf Seçmeli Tarih dersi ayrı bir ders olup bu sınıfın ortak dersi olan İnkılâp Tarihinden bağımsızdır.

5.Milli güvenlik dersi kaldırılmış olup bu dersin kazanımları İnkılâp tarihi ve Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersleriyle ilişkilendirilmiştir. Ancak bu seneye mahsus bu değişiklik ders kitaplarında olmayacaktır. Mevcut kitapları bu değişiklikleri dikkate alarak okutacağız. Bu konuda zümre kararı alınması gerekmektedir.

 6. Tüm Tarih derslerine ait Orta Öğretim programlarını elinizde bulundurmalısınız. Bunun için TTK sitesini ziyaret ederek bu Öğretim programlarını indirebilirsiniz.

7. Yıllık Planlar yapılırken müfredatların ders saati sayılarına dikkat edilmelidir. Aynı dersin 2 saatlik ve 4 saatlik müfredatlarının kazanımlarında farklılıklar vardır.

8- Zümre Toplantılarında Sürekli bahsedilen 2448 Sayılı tebliğler dergisinde geçen Atatürkçülük konularının neler olduğunu okumalı ve bunu elinizde evrak olarak bulundurmalısınız. Ayrıca 2104 sayılı tebliğler dergisini de elinizde bulundurmalı ve en azından bir kere okumalısınız. Sürekli ezbere Tarih zümresi yapmaktansa Bu dediklerimi okumanız sizler için faydalı olacaktır.

[infobox color=”red”]2104 Sayılı Tebliğler dergisi ve Atatürkçülük Konuları İNDİR[/infobox]

[infobox color=”red”]2448 Sayılı Tabliğler Dergisi ve Atatürkçülük Konuları İNDİR[/infobox]

 

5 Comments

Leave a Reply