Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Tarih Öğretmeni

Tarih Öğretmeni ve Web Sitesi Macerası

Tarih Öğretmeni kimdir. Tarih Öğretmeni ne iş yapar gibi soruların cevabını aramayacağız bu yazımızda. Kısaca İfade etmek gerekirse Tarih Öğretmeni Liselerde yada dershanelerde tarih dersleri olarak adlandırlan dersleri okutan öğretmendir. Tarih Öğretmeni olmak için ise Fen edebiyat fakültelerinin Tarih Bölümü bitirmiş ve Formasyon almış olması gerekmektedir. Eğitim fakültelerinin Tarih Öğretmenliği bölümünü bitirenler zaten eğitim esnasında Formasyon derslerini aldıkları için ÖAB sınavınıda kazanarak öğretmen olabiliyorlar.

Bir Tarih Öğretmeni olarak Tarih derslerine Kaynak sitesi sloganıyla 2009 yılından bu yana yayın hayatına devam eden sitemizin ortaya çıkışından bahsetmek istiyorum. Aslında daha önce bu macerayı yazmıştım. Ama Sitemizin zaman zaman kesintiye uğraması dolayısıyla bu içeriğimizin kaybolduğunu farkettim. Bu sebeple bir güncelleme yapmak gerektiği kannatine vardım. 

 

İlk web sitesi maceram Adıyaman- Çelikhan Çok Programlı Lisesinde Okul Sitesi ile başlamıştı. Aslında hiç aklımdan geçmemesine rağmen bu web sitesi merakı beni almış sarmıştı. Bir site de editörlük beni kesmeyecek ve yeni arayışlar içine girecektim. Buda beni O zamanlar ücretsiz olan mynet site uygulamasına götürdü. 

Takdir edersiniz ki bu yetersiz bir uygulamadı idi. Bu sebeple araştrmalarım sonucu ücretsiz bir hostingten bulduğum ücretsi alan adı ile yoluma devam ettim. Buda beni bu günkü  durumuma gelmemde Başaktör olan KERİM BAŞAR'la tanıştırdı. XOOPS, PHPNUKE ve Joomla gibi sistemlerle onun sayesinde tanıştım. Cesaretlendim. Başını çok ağrıttım. En cahilce sorularımla bunlattım ama KERİM BAŞAR yılmadı ve bana her bildiğini öğrettti. Belki kendisi bunun farkında değildir ama şimdi geldiğim noktayı görünce gururlanacağına eminim. Bu sebeple Özel olarak dua ettiğim kişiler arasında yer almaktadır. 

O acemi hallerimi düşününce şimdi bu işe yeni başlayan birisine rastlasam sabırla ve sebatla ona yardı etmeye çalışıyorum. Çünkü bu işte Öğretmenim dediğim KERİM BAŞAR'dan öğrendim yardım severliği ve sabrı.

 

Şu an Tarih Öğretmenlerine Kaynak olarak hazırladığım bu sitenin alt yapısı WordPress'tir. Joomla içerik yönetim sistemine göre yönetmesi daha kolay olduğu için 2013 yılı itibari ile wordpress'e geçtik ve artık bu şekilde devam edeceğiz.

Web sitesi sahibi olmak isteyipte buna henüz bilgisi ve cesareti olmadığını düşünenler varsa her zaman yardım etmeye hazır olduğumu belirterek Özellikle Öğretmen arkadaşlarıma bilgi birikimlerini kendi sitelerinde yayınlamalarını ve cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum

 

 

 

Leave a Reply