Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Ukrayna’nın Yükselen Yıldızı Odessa’da Gezilecek 8 Yer

Ukrayna’nın Yükselen Yıldızı Odessa’da Gezilecek 8 Yer

2017 yılı öncesine kadar vizesiz tur seçeneği ile Türk vatandaşlarının gönüllerinde taht kuran Ukrayna, artık pasaportsuz ülkeye giriş hakkı tanıyor. Yani tıpkı Kıbrıs gibi artık Ukrayna’ya da sadece kimlik kartlarınızla giriş yapabiliyorsunuz. Biz de hazır vizesiz turlar revaçtayken Ukrayna’yı şöyle baştan sona gezelim, anlatalım istedik. Karadeniz kıyısında bulunan Odessa, namı değer Ukrayna’nın üçüncü büyük şehri, en popüler liman kenti ve aynı zamanda yükselen bir yıldız. Bu büyüleyici şehir 1794 yılında kuruldu. Kiev veya Lviv ile karşılaştırıldığında nispeten genç bir şehir. Bununla birlikte, çok sayıda mimari ve kültürel anıtın yanı sıra leziz yemekleri ve canlı gece hayatıyla da tüm dünyadan gezginleri cezbediyor. İşte unutulmaz Ukrayna turu yapacağınız Odessa’da gezmeniz gereken 8 yer…

1- Potemkin Merdivenleri

Odessa’nın şüphesiz ki en çok fotoğrafı çekilen yeri olan Potemkin Merdivenleri, şehrin bir nevi simgesi olarak biliniyor. Odessa Limanı’na bakan Potemkin Merdivenleri, 19. yüzyılın sonunda inşa edilmiş ve 192 basamaktan oluşuyor. Potemkin Merdivenleri’inin üstünde Odessa’nın kurucusu Duke de Richelieu’nun da anıtı var.

2- Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu

Şehrin görülmesi gereken bir başka yeri de 1887 senesinde Barok tarzda inşa edilen Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu. Bu şık bina ziyaretçilerini süslemelerin tüm ihtişamı ve ince detayları ile büyülüyor. Dahası, benzersiz akustiği ile de oldukça ünlü. Bu tiyatro, Avrupa’daki en güzel opera binaları listesinde de ilk sıralarda geliyor. Orada bir performans izleme şansını kaçırmayın!

3- Odessa Yeraltı Mezarları

Odessa öyle gizemli bir şehir ki, burada geçirdiğiniz her dakika kendinizi Ajan Smith gibi hissedebilirsiniz. Şehrin altındaki esrarengiz yeraltı labirentlerini keşfetmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Odessa’da, şehrin kuruluşuyla birlikte yeraltı mezarları ortaya çıkmıştı. Odessa tarihinin birçok dönemi onlarla bağlantılı. Eskiden hırsızlar ve haydutların polisten gizlendikleri bir yerdi ve 2. Dünya Savaşı sırasında partizanlar için bir sığınma yeriydi. Günümüzde ise rehberli tursayesinde bu ilginç yeri ziyaret edebilir ve uzman yerli bir rehberden şaşırtıcı gerçekleri öğrenebilirsiniz.

4- Deribasovskaya Caddesi

Deribasovskaya Caddesi, şehrin capcanlı denilebilecek en merkezi noktası. Bu yaya caddesini ve ara sokaklardaki mahalleleri gezerken çok sayıda kafe ve restoran, hediye dükkanı ve lüks butikler bulacaksınız. Dinlenmek ve Odessa’nın şenlikli atmosferinin tadını çıkarmak için mükemmel bir yer.

5- Dolphinarium “Nemo”

Dolphinarium “Nemo”, kuruluşundan yıllar sonra bile ilk günkü popülaritesini koruyan modern bir kompleks. Şirin yunuslarla günlük performanslar sergileyen eğitmenler ve şovları, onlarla birlikte yüzme fırsatı ve daha birçok farklı deneyim burada sizleri bekliyor.

6- Privoz Pazarı

Odessa’daki Privoz Pazarı, sadece alışveriş için dört dörtlük değil, aynı zamanda gerçek Ukrayna kültürünü birebir deneyimleyeceğiniz bir yer. Odessa’nın renkli bir ruhunu hissedeceğiniz pazar esnafından bol bol “Odessa” lehçeleri duyabilirsiniz. Satıcılardan herhangi bir şey satın almadan önce onlarla pazarlık etmek, artık buranın gelenekselleşmiş bir davranışı. Privoz Pazarı’nı ziyaret etmediyseniz, gerçek Odessa’yı görmediniz demektir.

7- Arcadia

Arcadia, şehirdeki en iyi plajlar, restoranlar ve gece kulüpleriyle dolu, hareketli ve popüler bir tatil bölgesi. Gün boyunca, kumsallarda güneşlenebilir, Karadeniz sularında veya yüzme havuzlarında yüzebilir, su sporları yapabilir ve yerel lezzetler sunan kafelerde atıştırmalık bir şeyler yiyebilirsiniz. Odessa turlarının vazgeçilmezi Arcadia’daki en çok ziyaretçisi olan gece kulüpleri “İbiza” ve “Itaka”.

8- Shustov Konyak Müzesi

Odessa gezinizin sonunda “Shustov Konyak Müzesi” ve “Fransız Bulvarı” butik mağazasını gezerek güzel bir kapanış yapabilirsiniz.Konyak tadım etkinliklerine katılabilir ve daha sonra hangisini sevdiyseniz o markanın mağazasından istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Odessa’dan güzel bir hatıra olabilir.

 

 

Leave a Reply