Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

Veliler YGS- LYS Döneminde Öğrencilere Nasıl Destek Olmalı?

Veliler Ygs Lys Döneminde Öğrencilere Nasıl Destek Olmalı?

Öğrencilerin hayatlarının en önemli ve en zorlu süreçlerinden birisi olan LYS döneminde, ailelerinin onlara karşı sergiledikleri tutumlar da çok mühimdir. LYS çalışmak bir öğrenci için zorunluluk olsa da, öğrenci asıl başarıyı ailesinin onu desteklemesi ile elde etmektedir. LYS çalışmak için okul haricinde dershane ya da özel ders gibi farklı imkanlardan da faydalanabilen öğrenciler böylelikle LYS sınavına çok daha verimli bir şekilde hazırlanabilmektedir. Ancak öğrenciler için okul, dershane ya da özel ders yardımı ile LYS çalışmak hiçbir zaman tek başına yeterli olmamaktadır. LYS konusunda ailelerin de üstlerine düşen bazı önemli konular bulunmaktadır.

Bunları sizlere maddeler halinde sırladık. Tabiki bu maddeleri okumadan önce YGS için Tarih’e Nasıl çalışılır ?  makalemizi okumak isteyebilirsiniz. Bu makalemizi okuduktan sonra benim size tavsiyem YGS Konu Dağılımı ve Soru Sayıları makalemize de göz atmanızdır. Uzman arkadaşların kısa kısa görüşlerinden oluşan bu makalelerin sizlere faydası olacağını düşünüyorum. Şimdi sıra sıra maddelerimize göz atalım

1-Çocuğun Sınav Hazırlığında Fiziki Şartların Sağlanması

LYS derslerine etkili bir şekilde hazırlanabilmesi için çocuğa uygun bir çalışma ortamının sağlanması çok önemlidir. Işık, hava ve ses açısından ideal bir ortamda LYS derslerine çalışan çocukların diğer rakiplerine göre çok daha başarılı olduğu bazı araştırmalar ile son yıllarda ortaya konulmuştur. Ayrıca çalışma odalarında bilgisayar, radyo veya televizyon gibi dikkat dağıtıcı teknolojik araçların olmaması da ayrıca önemlidir. Son olarak çocuk istese dahi LYS derslerine çalışırken müzik dinlemesine izin verilmemelidir. Çünkü müzik dinlemek zihinsel yorgunluğu daha da hızlandırdığı için çalışılan derslerden alınan verimi de buna bağlı olarak düşürmektedir.

2-Çocuğun Sınav Hazırlığında Verimli Çalışma Tekniklerinin Öğretilmesi

Sınava çalışan çocukların velilerinin dikkat etmesi gereken bir diğer konu da; verimli şekilde ders çalışılmasını sağlamalarıdır. Rastgele konular arasından aralıklarla çözülecek olan sorular yerine, 2-3 saatlik sıkı bir çalışmanın çocuk üzerinde etkisi çok daha yoğun olmaktadır. Bu yüzden ders çalışmaya başlayan çocuğun yönlendirilmesi ve kısa aralıklarla etkili ders çalışma tekniklerinin öğretilmesi gerekmektedir.

3-Çocuğun Sınav Hazırlığında Psikolojisinin İyileştirilmesi

Sınava hazırlanan çocukların velilerinin evlatlarına verebilecekleri en iyi desteklerden birisi de; onların psikolojilerinin sağlıklı kalmasını sağlayabilmek ve motivasyonlarının düşmesini engellemektir. Sınava çalışan bir çocuğun motivasyonunun düşmesi ve başaramayacağını düşünmeye başlaması ne kadar zeki ya da çalışkan olursa olsun sınavdan kötü sonuç almasına neden olacaktır. Bu nedenle çocukların sınava hazırlık sürecinde morallerinin ve motivasyonlarının iyi tutulması oldukça önemlidir.

 

Leave a Reply