Button Text! Submit original article and get paid. Find out More

YGS Tarih Dersi Nasıl Çalışılır?

YGS Tarih Dersi Nasıl Çalışılır?

Tarih dersi liselerde okutulması zorunlu bölümler arasında karşımıza çıkıyor. YGS’ de tarih için ayrılan soru sayısı 17’dir ve her bir sorunun diğer öğrencilerin önüne geçmeniz adına önemli bir yere sahip olduğunu bilmelisiniz. Sınava giren binlerce öğrenci arasında yapılacak olan sıralamada bir soruyu es geçmeniz sizleri 6 hatta 7 bin kişinin arkasına atabilir. Bunun için sınava konu eksiklerinizi tamamlayarak girmenizde fayda var. Konu eksikleriniz olmadığında belki de en çok zorlandığınız yerden kolay soru gelecek ve sizi binlerce kişinin önüne atacaktır.

YGS Tarih Dersi Nasıl Çalışılır 2 ? YGS bir maratondur ve bu maratonda doğru kararları hızlı şekilde verenler diğerleri ile arasındaki en büyük farkı gösterecektir. YGS sınavında sosyal bilgiler bölümünde karşınıza çıkan 17 sorunun bütün öğrencileri ilgilendirdiğini belirtmek isteriz. Sayısal öğrencilerinin öne geçebilmesi için ekstra sosyal bilgiler testini de çözmüş olması gerekecektir. Tarih dersi konuları geniş olduğundan daha kolay akılda kalabilmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin öğrenilmesi sınavlarda konuların daha kolay hatırlanmasına sebebiyet verecektir.

ygs-tarih-dersine-nasil-calisilir

YGS tarih konuları her ne kadar yorum ağırlıklı olduğu söylense de yorumların yapılabilmesi için de bazı tarih bilgilerinin bilinmesi gerekmektedir. YGS sınavında sayısal öğrencilerinin tarih soruların küçümsememelerini bilmeleri gerekiyor. Her ne kadar sayılsa derslere ağırlık verseler de sınava yakın haftada bir saat çalıştıkları tarih onları binlerce kişinin önüne geçirecektir. YGS sınavında tarih sorularının diğer sözel sorulara nazaran daha yorumsal olması sayısal öğrencilerin tarihe yönelmelerine sebebiyet vermiştir.

YGS Tarih Dersi Nasıl Çalışılır 3? Sözel ağırlıktaki öğrencilerin de sayısal sorularını bile çözdüğü tarih sorularını itina ile çözmelerini tavsiye ediyoruz. Tarih derslerine çalışırken sizler için hazırlanmış kısa tarih notların içeren kitaplardan faydalanabilirsiniz. Tarih dersi geniş ve kapsamlı olduğundan çalışmalarınız sırasında derine daldığınızda gereksiz zaman kaybı yaşayacaksınız. Bu nedenle sizlerin önemli ve soru gelme ihtimali yüksek bölümlerin özet şeklinde anlatıldığı kitaplara ihtiyacınız var. Özetleri öğretmenlerinizin sizler için hazırlamış olduğu notlardan faydalanarak da kendiniz oluşturabilirsiniz. Fakat unutmanız gereken en önemli detay tarih kitaplarına gömülerek her bilgiyi aklınıza kazıma çabasından kurtulmanız olacaktır. Çünkü YGS tarih soruları az bilginin yorum eşliğinde çözülebilecek tarzlarını bünyesinde barındırıyor.

Leave a Reply